Diyanet-Sen Mersin'den Kurban Bayramı Mesajı

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet GÖRGÜLÜ, Kurban Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Rabbimizin bizlere lutfettiği iki bayramımızdan birisi olan bir Kurban bayramına daha kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Bir sınavdır kurban. Bir sınanıştır kurban. Mal ile, can ile, canan ile deneniştir. İmanın, itaatin, ihlâsın, takvanın tartılışıdır. Kaç ayarlık müslüman oluşumuzun mihenk taşıdır. Kurban; bir ahitleşmedir. Her yıl yeniliyoruz ahdimizi kurbanla. İbrahim ve İsmail... İnsanın adi şeyler uğruna harcanmaması için en yüce değer uğruna adamanın yolunu gösterdi. Kurbanın sembolize ettiği derin hakikat budur. Bu hakikati anlamayan için kurban bir hayvan, kurban bayramı da et festivalidir.

Adayacağı ve adanacağı gerçek kapıyı bilenleri kimse daha aşağı bir değer uğruna harcayamaz, kullanamaz, kurban edemez. Eski bayramlara özlem duyma yerine eski özlemleri yeni bayramlara taşıyalım. İnsanı, Rabbe yaklaştırmayan (Allah yoluna adanmayan) kurbanlıkların (canların, cananların, malların ve makamların), ne değeri var? Kurban eylemi, İslamî şuurumuzu keskinlemiyorsa; hayatımızı değiştirmiyorsa; yanlışlarımızı, yanılgılarımızı, yönelişlerimizi düzeltmiyorsa; kafamızdaki, kalbimizdeki kirleri aklamıyorsa; Yazık, kesilen kurbanlıklara... ! Yazık, boşa harcanan paralara...! Yazık, gaflete kurban ettiğimiz zamana, ömre...!

Ne mutlu; ihlâs ve takva abidesi İbrahim'i ve İsmail'i izleyenlere! Kurban, her zaman ve mekânda, her koşulda Allah'ın rızasına ve cennete aday olmamızı; Allah'a çok yakın olmamızı tembihliyor. Ömür boyunca İbrahim gibi fedakâr; İsmail gibi teslimiyet göstermemiz gerektiğini söylüyor. Yani vahyin müşahhaslaştığı insanlar olmamızı bildiriyor bize ..! Dostlar, sözün kısası; kurban, -Allah için- bizi istiyor bizden. Bize emanet verilenleri istiyor. Sevdiklerimizi istiyor. İsmaillerimizi istiyor. Bütün kulluğumuzu, hayatımızı ve ölümümüzü Allah'a adamamızı istiyor.

Serüveni Habil ve Kabil ile başlayan, günümüze dek çağlayarak gelen, bütün çağlara seslenen bir nidadır kurban. Dirilişe çağrıdır.. Bunun için kesiliyor kurbanlıklar. Her ölüm, bir diriliştir. Toprağa gömülen tohum gibi; ölüm olmadan, diriliş olmuyor.

Bayram barıştır Kardeşlerin kucaklaşması buluşmasıdır. Kürdü, Türkü, Lazı, Çerkezi velhasıl tüm ülkem insanının.. Gelin Kardeşlik adına insanlık adına, barış adına ilk adımı biz atalım. Gönül yapalım, gönül alalım, şefkat ve merhamet elimizi herkese uzatalım, ekmek olup doyuralım, su olup kandıralım ilaç olup tedavi edelim, mendil olup gözyaşı silelim. Böylece Allah katındaki mükâfatımızı artıralım. Birbirimizin tutan eli, işiten kulağı olalım. Bayram vesilesiyle her insanımıza ulaşalım barışalım barıştıralım. Bu hususla ilgili rabbimiz: Müminler ancak kardeştir. Öyle ise kardeşlerinizin arasını düzeltin Allaha karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin buyurmaktadır.

Bayramlar sevinç ve kederin paylaşıldığı, merhametin arttığı, akraba, komşu ve büyüklerin ziyaret edildiği, misafirlerin tebessümle karşılanıp, ikramla uğurlandığı müstesna zamanlardır. Dolayısıyla kesilen kurbanlarımızın etlerini Allah rızası için infak ederek dağıtarak fakir fukaranın duasın alalım yuvaları ve çocukları, başta Suriye den olmak üzre İslam ülkelerinden gelen muhacir kardeşlerimize karşı tıpkı efendiler efendisinin sahabeleri gibi Ensar olma görev ve sorumluluğumuzu yerine getirelim. Hatta inancı farklı bile olsa Müslüman olmamızın bize yüklediği sorumlulukla tüm insanları bayram vesilesiyle sevindirelim.

Kardeşlerim..! Ülkemizde ve çevremizde çeşitli felaketlere ve acılara maruz kalan kardeşlerimiz mutlaka vardır. Onların acılarla mağdur olması belki de bize buruk bir bayram sevinci verebilir. Bizlerin sıcak ilgisi, yüzlerine karşı tatlı bir tebessüm, gönül alıcı bir söz, onların acılarını unutturacak onlara da bayram sevincini tattıracaktır.

Bayram günleri milli, birlik ve beraberliğimizin tazelendiği günlerdir Her zamankinden daha çok dayanışmaya kardeşliğe, kaynaşmaya ihtiyacımızın olduğu bu günlerde bayramı da fırsat bilerek birbirimize kenetlenelim. Hediyelerle çocukları, ellerini öperek büyüklerimizi sevindirelim, onların duasını alalım.

Kardeşlerim .. Bugün dünyanın muhtelif yerlerinde acı, ızdırap, sıkıntı içinde olup bayramın neşe ve sevincini tadamayan İslam beldeleri ve Müslüman kardeşlerimiz var. Başta Suriye olmak üzre Irakta Filistin’de, Afganistan’da Arakan’da Doğu Türkistan’da, Mısır’da, Tunus’ta, Lübnan’da, Libya’da Sudan da Myanmar’da her gün yüzlerce kardeşimiz katelediliyor. Batı bu katliamı ne yazık ki seyrediyor. Bir buçuk milyar nüfusa sahip İslam dünyası ise Hiç bir şey yapamıyor.(Bu acziyetten rabbim bizleri biran evvel kurtarsın...)

Manevi birliğimizi kaybettik. Güç ve kuvvetimiz zaafa uğradı. Hatta Müslümanlar gücünü kuvvetini ne yazık ki birbirine karşı kullandı. Batılı işgal kuvvetleri ABD, İslam dünyasına ve Müslümana karşı Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Birliği... Huzur getireceğiz diye girdikleri her İslam beldesinde binlerce kardeşimizi şehit ettiler ve Müslüman kardeşlerimizin arasına etnik ve dinsel ayrışmaya dayalı bir fitne sokarak, Allah’ın bol bol verdiği yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarını sömürüp hatta bunu yıllarca haraca bağlayıp gitmişlerdir. Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki kendini düşmana karşı koruyacak gücü olmayan milletler düşmanların akıl almaz zulmüne maruz kalırlar. Bunu Bosna’da, Balkanlar’da Filistin de Ortadoğu da Irak’ta Suriye’de gördük ve görmeye devam ediyoruz. Onun için aklımızı başımıza alalım kardeşliğimizin kıymetini bilelim.

Bugün İslam dünyasının çektikleri acı ve sıkıntıları göz önünde bulundurarak bayrama huzur ve güven içerisinde girmemizin kıymetini bilelim. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi muhafaza edelim

Kurban bayramının İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanların barış ve hidayetine vesile olmasını, huzur içinde daha nice bayramlara kavuşmanızı diler camiamızın ve tüm kardeşlerimizin bayramını tebrik ederim.

12 Ekim 2013 Cumartesi

Ahmet GÖRGÜLÜ

Diyanet-Sen Mersin Şube Başkanı

12 Eki 2013 - 19:14 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?