Dini eğitim için 5. sınıf geç, Avrupa'da anaokulunda başlıyor

Türkiye Camii ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu, 'Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı' derslerinin ilkokul 1. sınıftan itibaren verilmesini istiyor.

Türkiye Camii ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu, 'Kur'an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı' derslerinin ilkokul 1. sınıftan itibaren verilmesini istiyor. Derneğin gerekçesi ise Avrupa'nın bir çok ülkesinde dini eğitimin anaokulunda başlaması.

Türkiye Camii ve Kur’an Kursları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, 'Kur’an-ı Kerim' ve 'Hz. Peygamber'in Hayatı' derslerinin seçmeli ders olarak ilköğretim 1. sınıftan itibaren okutulması için her yolu deneyeceklerini söyledi. Kıyak, bu sene uygulanmaya başlanan sistemde bu derslerin 5. sınıftan itibaren seçmeli olarak okutulacağına dikkati çekerek “Bu yaş, Kur’an eğitimi için yine de çok geç bir yaş.” dedi. Yaz Kur’an Kursları’nda 6 yaşındaki çocuğun Kur’an-ı Kerim’i rahatlıkla öğrenebildiğini belirten Başkan Kıyak, Kur’an eğitimi için 5. sınıfa kadar beklenmesinin geç olduğunu düşündüklerini vurguladı. İlkokul birinci sınıftan itibaren Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in Hayatı’nın seçmeli ders olarak okutulmasına izin verilmesini istediklerini ifade eden Kıyak, “Bir çok Avrupa ülkesinde dini eğitim ana okulların başlıyor.” diye konuştu. {loadposition reklam} İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9. Maddesi’nde bulunan “…. Ortaokul ve liselerde, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulur. Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam-hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri Bakanlıkça belirlenir.” hükmünü hatırlatan Kıyak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “'Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin Hayatı' dersleri ilkokuldan itibaren verilmesiyle ilgili yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Bu zorunluluktur. Eğer böyle bir düzenleme yapılmaz ise federasyon olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

29 Eylül 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?