Bayrama camisiz giriyorlar

Selanik'te Müslümanların, bayram namazını camide kılma talebi Yunanistan Dışişleri Bakanlığının onayını bekliyor.

Selanik'te Müslümanların, bayram namazını camide kılma talebi Yunanistan Dışişleri Bakanlığının onayını bekliyor.

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, yaptığı açıklamada, şehirdeki iki tarihi camiden birinin Müslümanlara ibadet mekanı olarak tahsis edilmesi konusunun Dışişleri Bakanlığını da ilgilendirdiğine işaret etti. Butaris, şehirdeki Müslüman derneklerinin, bir caminin ibadete açılması için verdiği sözü hatırlatması üzerine bir açıklama yaptı. "Yunan Dışişleri Bakanlığı'nın da mutabık olması durumunda" bayram namazı için yılda bir gün Yeni Cami'nin Müslümanlara tahsis edilmesi olasılığına değinen Butaris, şehirde bir caminin ibadete açılması talebinin yeni bir talep olmadığını ve konunun sadece Selanik Belediyesi'ni değil, Dışişleri Bakanlığı'nı da açıkça ilgilendirdiğini söyledi.

İbadete açılması ile ilgili değerlendirmelerin Alaca İmaret Camisi için değil, Yeni Cami için yapıldığını belirten Butaris, "19 Ağustos günü Müslümanlara ibadet mekanı verileceği hakkında kendisinin hiçbir zaman vaatte bulunmadığını" savundu. Butaris, "Alaca İmaret'in yetimhane olduğunu ve hiç zaman cami olmadığını" ileri sürdü. Butaris, bayramların, Müslümanların kısa süreli turistik gezi yapmaları için vesile olduğunu ifade ederek, "Eğer bir gün için namaz kılmalarına imkan verirsek, bayramlarını kentimizde kutlamaya ve buna paralel olarak tatil yapmaya gelecek çok sayıda ziyaretçi kazanacağız" dedi. Butaris, geçen yıl, Selanik'te 1484 yılında İnegöllü İshak Paşa tarafından yaptırılan Alaca İmaret Camisini ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na da caminin ibadete açılacağı sözünü vermişti.

10 Ağustos 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?