26 Eylül 2014 Tarihli İstanbul Cuma Hutbesi

İstanbul İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 26.09.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Haccı Anlamak

HUTBE KONUSU: HACCI ANLAMAK

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

Muhterem Mü’minler!

Okuduğum ayeti kerimede Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse (bu hakkı tanımazsa), şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir. (Kimseye muhtaç değildir, her şey ona muhtaçtır.)” 1

Metnini okuduğum hadis-i şerifte de Peygamber efendimiz (s.a.s): “Ey insanlar! Allah size haccı farz kılmıştır, haccediniz.”2 buyurmuştur.

Kıymetli kardeşlerim!

Hac, Mekke şehrindeki Kâbe’yi ve civarındaki kutsal sayılan özel yerleri, özel vakit içinde, usulüne uygun olarak ziyaret etmek ve yapılması gereken diğer menasiki yerine getirmek demektir. Rabbimiz yolculuğa gücü yeten kullarını içinde apaçık ayetlerin bulunduğu Kâbe’ye davet etmektedir. Evini, yurdunu, varını terk edip gidenler Rahmanın misafirleri olarak dünyanın değişik ülkelerinden bir araya gelir Beytullah’ta birlikte ibadet ederler. Tek yürek duaya dururlar. Farklı renkler ihram beyazlığında, farklı diller Lebbeyk Allahümme lebbeyk lafzında, yüzler Kâbe’nin seyrinde birleşir. Efendimiz bu hak yolcularını şöyle müjdeliyor: “Hacca gidenler ile umreye gidenler, Allah’a giden heyetlerdir. Allah’a dua ederlerse Allah onların dualarını kabul eder ve Allah’tan günahlarının bağışlanmasını isterlerse Allah onların günahlarını bağışlar”3

Kıymetli Müminler!

Hac, içinde savaş olmayan cihaddır. Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Yaşlının, küçüğün, zayıf/düşkünün ve kadının cihadı hac ve umre yapmaktır”4 Bir başka hadis-i şerifte: Hz. Aişe validemiz (r.a) “Ey Allah’ın Resulü, Biz kadınlar sizinle beraber gazaya çıkıp cihad edemez miyiz?” diye sorduklarında Efendimiz (s.a.s) şu cevabı veriyor: “Hayır, ancak, cihadın en faziletlisi ve en güzeli hacc-ı mebrurdur.”5

Kardeşlerim!

Hac ibadeti, ihram, namaz, telbiye, zikir, vakfe, istiğfar, tavaf, sabır, kurban ve sadaka gibi yoğun bir ibadet ve taatten oluşmaktadır. Belli bir zaman ve mekânda gerçekleşen hac ibadeti Müslümanlara zaman ve mekân mefhumunu, dünyada her şeyi belli bir düzen içinde gerçekleştirme şuurunu kazandırır.

Hac, Müslümanların manevi dünyalarını güçlendirecek, morallerini takviye edecek, izzet ve şereflerini artıracak, sorumluluk bilinçlerini geliştirecek, onlara birlikte hareket edebilme kabiliyeti kazandıracak en önemli ibadetlerdendir. Hz. Peygamberin dilinden diğer hiçbir ibadet için verilmeyen müjdeler hac için verilmiştir. Efendimiz buyuruyorlar ki, “Allah katında mebrur (kabul olmuş) haccın karşılığı kesinlikle cennettir.”6 Görüldüğü gibi haccın makbul olanı ve olmayanı vardır.

Hac, biz müminlere Hz. İbrahim’in mirasıdır. Kur’an’da Rabbimiz onun yolunu izlememizi emreder.7

Hac, insanın, yitirdiği cenneti aramaya çıkmasıdır. Kaybettiği özünü, uzaklaştığı fıtratını, günah ve isyanla kirlettiği vicdanını, harabeye dönen yüreğini, modern hurafelerin çöplüğüne dönen aklını aramaya çıkmasıdır.

Hac, davete icabettir. Seni davet eden, senden selim bir kalp ister. Seni davet edeni konuk edeceğin tek yerin yüreğindir, orayı konuğuna hazırlamalısın.

Hac, Cinsel dürtülerin, günaha götüren her türlü davranış, her türlü kavga ve tartışmanın yasak olduğu yerdir.8

Hac, İbrahim olup yanmaktır. İsmail olup kurban olmaktır. Hacer olup teslim olmaktır.

Hac, iman ve ibadet bilincinin derinleştiği, din kardeşliğinin duygu ve davranışlara yansıdığı, İslâm dinine mensup olmanın gurur ve heyecanın, sabır ve hoşgörünün, yalnızlığın, mahşer duygusunun iç içe yaşandığı müstesna bir zaman dilimidir.

Özetle hac, bencilliğin yok edilip, diğerkâmlığın öne çıkarıldığı mahşerin provasıdır. Mahşerde maskeler değil gerçek yüzler ortaya çıkacaktır. Bunu bilip gerçekçi olmalıyız. Kendimizle yüzleşmeliyiz. Hacdan dönerken İkbal’in dediği gibi: "Ebubekir’in sadakatini ve teslimiyetini, Ömer'in adaletini, Osman'ın hayâsını, Ali'nin ilmini ve cihadını” getirmeliyiz.

Hutbemi Efendimizden naklen şu müjde ile bitiriyorum: Kim Allah için hacceder kötü söz ve davranışlardan sakınırsa (kul hakları hariç) annesinden doğduğu gün gibi (temiz ve günahlarından arınmış olarak evine) döner.”9

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

1- Al-i İmran,3/97.2- Müslim, Hac, 4123- İbn Mace,’Menasik’ 54- Nesaî, ‘Menasik’ 45- Buhari ‘Cezaü’s-Sayd’ 266- Buhari, Umre,1.7- Hac,22/78.8- Bakara, 2/197.9- Müslim,Hac, 436

Hazırlayan: Abdüssamed AYDINRedaksiyon: İl İrşat Kurulu

25 Eyl 2014 - 07:38 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?