İskandinav ülkelerindeki müslümanlar 19-21 saat oruç tutuyor

İskandinav ülkelerinde yaşayan müslümanlar bu sene 19 ile 21 saat arasında oruç tutuyor.

İskandinav ülkelerinde yaşayan müslümanlar bu sene 19 ile 21 saat arasında oruç tutuyor. Güneşin Türkiye’ye nazaran çok geç battığı ve çok erken doğduğu İsveç ve Norveç, Avrupa'nın en uzun orucunu tutarken gurbetteki müslümanlar Ramazanı birlikte yaşamaya çalışıyor.

İsveç Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Bülent Baloğlu, “Memleketimizden uzakta bir Ramazan geçiriyoruz. Gurbette Ramazan'ı geçirmek buruk olur. Hep beraber Ramazan ayını birlikte geçirmeye çalışıyoruz” dedi.Uzun saatler boyunca oruç tutmanın kendilerini çok zorlamadığını kaydeden Baloğlu, şöyle konuştu: “Bilindiği gibi Stockholm, yaklaşık 19 saat oruç tutuyor. Bu kuzeye doğru çıkıldıkça 21 saate çıkabiliyor. Ama Cenab-ı Hak buraya da başka bir güzellik vermiş. İklimin sıcak olmaması, daha bizi yormayacak hatta su kaybına uğratmayacak bir ılımanlıkta olması, orucu biraz kolay geçirmemize sebep oluyor. Bunun ötesinde İsveç Diyanet Vakfı ve Stockholm Din Hizmetleri Müşavirliği olarak biz, vatandaşlarımızın Ramazan ayını daha güzel geçirebilmeleri için camilerimizde yoğun bir biçimde faaliyet gösteriyoruz. Mukabeleler yapılıyor, teravih namazları kılınıyor, iftar yemekleri birlikte yeniyor, birlikte oruç açılıyor. Bunlar çok güzel şeyler.”Stockholm Handen Camii’nde Ramazan boyunca iftar yemeği sadece Türklere değil, Pakistan, Bangladeş, İran, Azerbaycan ve Afrika ülkelerinden müslümanlara da ikram ediliyor. Haziran ve Temmuz aylarında 20 ile 21 saat oruç tutan müslümanlar, kış aylarına gelen Ramazanlarda ise 6 ile 7 saat arasında oruç tutuyor.İsveç’te yaşayan bir Türk vatandaş da “Çok güzel bir ortam, yabancı uyruklu arkadaşlarımız da var” diyerek İsveç’te Ramazan coşkusunu birlikte yaşamanın keyfini anlattı.Meteoroloji yetkililerine göre, Ramazan boyunca İsveç’te hava sıcaklığı 20 derece civarında olacak.

22 Temmuz 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?