İmamlarımız mihrap ve kürsü adamıdır. Tuvalet temizlikçisi değildir

Son yıllarda Cami imamlarına yapılan haksızlıklar ve bilinmeden söylenen namaz kıldırma memuru yakıştırmasının arttığı bugünlerde, imamlarımızın ne gibi sıkıntılarının bulunduğu bilinmemektedir.

Son yıllarda Cami imamlarına yapılan haksızlıklar ve bilinmeden söylenen namaz kıldırma memuru yakıştırmasının arttığı bugünlerde, imamlarımızın ne gibi sıkıntılarının bulunduğu bilinmemektedir.Şehir ve köy camilerinde bulunulan tuvalet ve lavaboların temizliği imam ve müezzinlerimiz tarafından yapılmaktadır. Bu yakışıksız uygulama hakkında Desk ve Din Bir Genel başkanı Lütfi Şenocak bir basın açıklaması yaptı.

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak açıklamasında ; “Türkiye genelinde cami sayıları her geçen gün halkımızın gayretli çalışmaları sayesinde artmaktadır. Camilerimizde bulunan tuvaletler ve lavabolar halkın her türlü hizmetine açık bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok merkezi bölgede cami lavaboları ücret alınarak kullanılmaktadır. Ne yazık ki ücret alınmayan birçok cami lavaboları ve tuvaletler kullanımdan dolayı kirlenmektedir. Kirlenen lavaboların temizliği camilerde din hizmeti sunan imam ve müezzinlerimiz tarafından temizlenmektedir.”

Şenocak ;“ Camilerin halkın ortak kullanım alanı olduğu gibi lavabolarda ortak kullanım alanıdır. Bakımı ve temizliği imam ve müezzinlerimiz tarafından değil daha çok yerel yönetimlerdeki belediyeler, muhtarlıklar ve cami yaşatma dernekleri tarafından yapılması daha uygun olacaktır. Çünkü bu kullanım alanları sadece caminin değil halkın kullanımı için yapılmış şehir ve köy tuvaletleridir. Dolayısıyla bakımı ve temizliği yerel yönetimler tarafından yapılmalıdır.Buraların temizliğinden cami görevlileri sorumlu tutulmamalıdır.”

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak Lavaboların halkın kullanımında olduğunu belirterek; “İmamlarımız camilerin lavaboları ve tuvaletleri ile ilgilenmemelidirler. Her geçen gün yüksek tahsile sahip imamlarımız yetişmekte, bu arkadaşlarımız hafızlık, siyer, tashihi huruf, ilmihal, yüksek okul ve üniversite mezunlarıdır. Bu arkadaşlarımızdan cami, lavabo ve tuvalet temizleterek yararlanamayız.”dedi.

31 Ekim 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?