Fuat Sezgin Kimdir?

Sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Prof. Dr. Fuat Sezgin'i yakından tanıyalım.

Büyütmek için resme tıklayın

Sağlık sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 94 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Fuat Sezgin Hocayı yakından tanıyalım.

Fuat Sezgin kimdir?

24 Ekim 1924 tarihinde Bitlis'te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum'da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943'te İstanbul'a geçti.

İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsünde Alman şarkiyatçı Helmut Ritter'in öğrencisi olan Sezgin, hocasının tavsiyesi üzerine İslam bilimlerine yöneldi ve 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdikten sonra Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı.

Doktora tezini tamamlayan Sezgin, 1954 senesinde doçent oldu. Sezgin, 1960'taki askeri darbenin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üzerine Almanya'ya giderek, Frankfurt Üniversitesinde çalışmalarına devam etti.

Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu. Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi de olan Sezgin, çok sayıda ödül ve nişana layık görüldü.(İLKHA)

30 Haziran 2018 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?