Hz. Peygamber (s.a.v)'den güzel ögütler

Allah’ın en çok sevdiği kullar, Allah’tan en çok korkan ve ailelerine en faydalı olanlarıdır. İbadetlerin en üstünü dua eylemektir. Amellerin en üstünü doğru ve güzel niyettir. Allah’ın en çok sevdiği eğlence, at koşturmak ve atıcılıktır.

Allah’ın en çok sevdiği amel, az da olsa devamlı olanıdır. Amellerin en üstünü güzel ahlak ve gücün yettiği kadar öfkelenmemektir. Allah’ın en çok sevdiği amel, kılınan namaz ve ana-babaya iyiliktir. İnancın en üstünü, sabır ve hoşgörüdür. Allah’ın en çok sevdiği amel, Allah için sevmek, Allah için buğzetmektir. Cihadın en üstünü, bir kimsenin hiçbir kimseye haksızlık yapmamasıdır. Allah’ın en çok sevdiği amel, dilin Allah’ın zikrinden ıslak olarak ölmendir. İnancın en üstünü, nerede olursan ol, Allah’ın seninle beraber olduğunu bilmendir. Allah’ın en çok sevdiği amal, Allah’a inanmak sonra da akrabaya iyilik etmektir. Günlerin Allah yanında en üstünü Cuma günüdür. Allah’ı farzlardan sonra en çok sevdiği, iş bir Müslüman’ı sevindirmektir. Savaşların en üstünü, insanın kendi nefsi ve hevesi ile cihad etmesidir. Allah’ın en çok sevdiği amel, acele edip, namazı vaktinin başında kılmaktır. Duaların en üstünü; “Allah’ım ümmet-i Muhammed’e Merhamet et” demektir. Zikirlerin en üstünü “la ilahe illallah”, zikirlerin en üstünü “Elhamdu lillah” demektir. Allah’ın en çok sevdiği söz, en doğru olanıdır. Sadakaların en üstünü iki kişi arasını ıslah etmektir. Sadakaların en üstünü karnı doyurmaktır. Allah’ın en çok sevdiği sofra üzerinde çok el bulunandır. Yeşilliğe bakmak, gözün pasını açar.

Mü’minlerin en üstünü huyları güzel olanlardır. İbadetlerin en üstünü Kur’an’ı yüzünden okumaktır. Allah’ın en çok sevdiği din batıldan hakka yönelen ve kolay olan dindir. Amellerin en üstünü, Allah için ilim öğrenmektir. Amellerin en üstünü helalinden kazanmaktır. İlmin afeti unutkanlıktır. Temizlik imanın yarısıdır. Tebessüm etmek sadakadır. (Deveyi) bağla ve tevekkül et. Hayra vesile olan, yapan gibidir. Güzel söz sadakadır. Meclislerdeki sözler emanettir. Cennet cömertler yurdudur. Sabır, imanın yarısıdır ve sabır, musibetin ilk anındakidir. İbadetin efdali devamlı olanıdır. Dilini tutan kurtuldu. Hikmetin başı Allah korkusudur. Müsamaha etki sen de göresin. Din nasihattir.

Güzel soru ilmin yarısıdır. Sabah uykusu rızka engeldir. İçki kötülüklerin anasıdır. Hayâ imandandır. Pişmanlık tevbedir. Birlik rahmet, ayrılık azabtır. Güven zenginliktir. Müsamahakarlık kazançlıdır, güçleştirmek ise uğursuzluktur. Tedbirlilik kötü ihtimalleri düşünmenin sonucudur. Ağız bozukluğu (küfürbazlık) kabalıktandır. Dinin özü, günah ihtimali olan şeylerden sakınmak (verâ) dır. Kefil borçlu durumundadır. Hikmetli söz, hikmet arayan herkesin yitiğidir. İyilik ahlak güzelliğidir.

El aldığını öğreninceye kadar sorumludur. Öğreten ve öğrenen, hayırda ortaktır. Doğruluk rızkı; hıyanet de, fukaralığı çeker. Bilginin başkasından esirgenmesi helal olmaz. Kişinin ırzını koruma yolunda yaptığı her şey, amel defterine sadaka olarak yazılır. İyi iş insanı kötü ölümden korur. Zulüm kıyamet günü karanlığıdır. Alimler halk içinde Allah’ın en güvendiği kimselerdir. Helal kazanç peşinde koşmak insanın boynunun borcudur. Mümin zekidir, akıllıdır, uyanıktır. En bereketli eş onların en az külfetli olanıdır. Mümin hem iyi geçinen hem de iyi geçinilen kimsedir. Mümin insanların mallarına karşı güven duydukları kimsedir. Müminler alçak gönüllü ve yumuşak huyludurlar. Mümin Şerefi gece ibadetinde izzeti de insanlara karşı istinasındadır. İman iki yarımdır. Bir yarısı da sabırdır. İman saldırganlığı dizginler ilim tahsil etmek her müslümanın boynunun borcudur.

Kişi dostu ile çoktur, arkadaşının dini üzeredir ve sevdiği ile beraberdir.kişinin keremi dinidir, mürüveti aklıdır, esas değeri ise ahlakıdır. Malayaniyi terk etmek kişinin Müslümanlığının güzelliğindendir. Allah’a imandan sonra en akıllıca iş insanların sevgisini kazanmaktır. Gelecek olan her şey yakındır. Hepiniz birer görüp gözeticisiniz. Bu nedenle hepiniz görüp gözetmekle yükümlü olduğunuz şeylerden sorumlusunuz. Her şeyin bir direği vardır. Bu dinin direği de dinde derin bilgi sahibi olmaktır. Kıyamet günü insanlar arasında tek bakılacak dava,kan davalarıdır. İnsanın ilk hesaba çekileceği şey namazdır. Mizana ilk konan şey güzel ahlaktır. Dostluk ta düşmanlıkta tevarüs eder. (Miras kalır) allah2ın rahmeti topluluk üstündedir. Dilini tutmak hikmettir ne var ki yapanları pek azdır. Geçimde tutumluluk bir kısım ticaretten daha hayırlıdır. Korkak tüccar nasipsiz cesur tüccar ise kazançlıdır. Hile yapan ve aldatan ateş de dir. Fayda sağlanmayan ilim harcanmayan hazine gibidir. Doğruluk iç huzurdur. Yalan ise karanlıktır. Kadere iman kederi giderir.

İmran KILIÇ

22 Oca 2015 - 12:41 - Müftülük


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?