Diyanet: Türkiye’de konuşulan tüm dil ve lehçelerde selam selamdır

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün bir gazetede yer alan ‘Diyanet Sen Sus’ başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün bir gazetede yer alan ‘Diyanet Sen Sus’ başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Diyanet'ten yapılan yazılı açıklamada, "Bu ülkede konuşulan tüm dil ve lehçelerde selam selam, merhaba merhabadır. Söz konusu gazetede selamın yerine ikame edilen kelimenin ise her hangi bir dil ve lehçeyle bir ilgisi yoktur." denildi.Açıklamada, "Diyanet Dergisi'nde Ramazan ayının ana teması olan selama bazı dillerde yer verilmedi" iddiası hiçbir surette gerçeği yansıtmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl Ramazan ayının temasını 'selam' olarak belirlerken günümüz dünyasında kaybolan bir değere vurgu yapmakta ve ay boyunca bütün etkinliklerde onu öne çıkarmayı amaçlamaktadır. Diyanet Dergisi de bu temayı kapağa taşıyarak selamın ne denli evrensel bir değer olduğunu; bütün dillerde ve kültürlerde ifade etmiş olduğu aşkın anlamı çok çeşitli yönleriyle ele almaktadır.Diyanet İşleri Başkanlığı, Yüce Kuran’dan hareketle her fırsatta her dilin Allah’ın ayetlerinden olduğunu, her hangi bir dili dışlamanın yahut yok saymanın Allah’ın ayetini dışlamak olduğunu, hiç kimsenin dili dolayısıyla kınanamayacağını açıkça ifade ettiği halde, söz konusu gazetenin derginin içindeki bütün yazıları yok sayarak Diyanet İşleri Başkanlığını suçlaması barış ve esenlik mesajı olan selama gölge düşürme çabası olarak yorumlanmıştır. Kaldı ki bu ülkede konuşulan tüm dil ve lehçelerde selam selam, merhaba merhabadır. Söz konusu gazetede selamın yerine ikame edilen kelimenin ise her hangi bir dil ve lehçeyle bir ilgisi yoktur.Diyanet İşleri Başkanlığının ve Sayın Başkanın inanç, ifade ve insan hakları noktasındaki duruşu kamuoyu tarafından zaten açıkça bilinmektedir." ifadelerine yer verildi.

21 Temmuz 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?