Haftanın Vaazı: Şehitlik ve Gazilik

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümüne günler kala, Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanan “Şehitlik ve Gazilik” başlıklı vaazı sizlerle paylaşıyoruz..

Değerli mü’minler!Bu konuşmamızda şehitliğin ve gaziliğin öneminden söz etmek istiyorum.

İnsan çalışarak pek çok rütbe ve ünvanlar elde eder. Bu rütbelerin ba-şında hiç şüphe yok ki, şehitlik ve gazilik gelir. Çünkü bu rütbeler hayat karşılığında elde edilmekte ve inanç sayesinde kazanılmaktadır. Hem Hak katında ve hemde halk yanında şehadet mertebesine yükselmek, büyük bir mazhariyettir.

Şehit, Allah’ın huzurunda diri olarak hazır bulunup, rızıklandırılacağı ve cennete gireceğine şehadet olunduğu için bu adı almıştır.

Gazi ise, Allah yolunda ve vatan uğrunda savaştığı ve şehit olmayı arzu ettiği halde ölmeyip, sağ kalan kimseye verilen addır. Gazi de şehit olmak ve bu mertebeye yükselmek için savaştığından dolayı o da şehitler derece--sindedir. Hatta Peygamberimiz:

“Bir kimse Allah yolunda şehit olmayı can-u gönülden isterse, yatağın--da ölse dahi Allah onu şehitler derecesine ulaştırır.”buyurmuştur.

Şehitlerin Fazileti

İnsan niçin şehit veya gazi olmayı ister? Çünkü başka bir çaba ile bu rütbelere erişemez de ondan. Bu rütbeler canı feda etme karşılığında elde edilir.

Peygamberimize bir adam sordu:

—Ey Allah’ın Resulü, bana, savaşa denk olan bir amel göster? Peygamberimiz:—Buna denk bir amel bulamıyorum, buyurdu.

Sonra da:Savaşçı savaşa çıktığı zaman, camiye kapanır durmadan ve usanmadan namaz kılmaya ve ara vermeden oruç tutmaya gücünüz yeter mi? buyurdu.

Bunun üzerine adam:—Buna kimin gücü yeter, ey Allah’ın Resulü? dedi.

Tevbe suresi 19. ayetinde şöyle buyruluyor:

“Siz, hacılara su dağıtma ve Mescid-i Haram’ı (Kâbe’yi) onarma işiyle, Allah’a ve ahiret gününe iman edip Allah yolunda savaşanların yaptığı işi bir mi tutuyorsunuz? Bunlar Allah katında eşit olamazlar.”

Vaazın Tamamını PDF Formatında indir

15 Mart 2017 - Vaaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?