Diyanet Uzmanları Çözüm Bekliyor!

Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatında görev yapan uzmanlar, sorunlarının çözümü için uzman çeşitliliğine son verilmesini istiyor.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI MERKEZ TEŞKİLATINDA GÖREV YAPAN UZMANLAR, SORUNLARININ ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYOR!

Diyanet İşleri Başkanlığı 633 sayılı Teşkilat Kanununda 6002 sayılı kanunla değişiklikler yapılmış ve Başkanlığımız merkez teşkilatına 200 adet “Diyanet İşleri Uzmanı” ve 50 adet “Diyanet İşleri Uzman Yardımcısı” kadroları ihdas edilmiştir. Halen, Diyanet İşleri Başkanlığı 37 kişi Diyanet İşleri Uzmanı, 20 kişi Diyanet İşleri Uzman Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 163 Diyanet İşleri Uzmanı kadrosu ise boş bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra Merkez Teşkilatında 30 kişi Eğitim Uzmanı, 20 kişi APK Uzmanı, 8 kişi ise Din Hizmetleri Uzmanı olarak toplam 58 kişi farklı uzmanlık isimleriyle hizmet sunmaktadır.

Eğitim düzeyi, görev, yetki ve sorumluluk açısında aralarında farklılık olmadığı halde, aldıkları maaş ve ücretlerin farklılık göstermesinin çalışma huzuru ve barışını etkilediği, moral ve motivasyonunun bozulmasına, verimliliğinin azalmasına ve personel arasında çeşitli huzursuzluklara sebep olduğu izahtan varestedir. Benzer durumları yaşayan birçok kurum konuya çözüm bularak personellerini mağdur etmemişlerdir.

Bu itibarla;Diyanet İşleri Başkanlığı merkez teşkilatı bünyesinde Eğitim Uzmanı, Din Hizmetleri Uzmanı, APK Uzmanı, Diyanet İşleri Uzmanı gibi farklı unvanlar 633 Sayılı Kanunda yapılacak bir değişiklikle veya eklenecek geçici bir madde ile halen 163’ü boş bulunan ‘Diyanet İşleri Uzmanlığı’ kadrosuna atanarak uzman çeşitliliğine ve ücret farklılığına son verilmesi, Kurum içerisindeki maddi ve manevi mağduriyetlerin giderilerek çalışma barışının teminine ve verimliliğin artışına katkı sağlayacaktır.

TEKLİFMadde: 633 sayılı kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.Geçici Madde 19- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte Başkanlık merkez teşkilatında Araştırma Planlama ve Koordinasyon Uzmanı, Eğitim Uzmanı ile Din Hizmetleri Uzmanı kadrolarında bulunanlar en az lisans düzeyinde eğitim görmüş olmaları dışında Kanunun 11’nci maddesindeki şartlar aranmaksızın Diyanet İşleri Uzmanı kadrosuna atanmış sayılırlar.”

Kaynak: Mihrap Haber

06 Ağu 2018 - 09:34 - Diyanetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?