Diyanet'ten Mevlid-i Nebi Sempozyumu

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 yılı Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu uluslararası bir sempozyum düzenleyecek.

ULUSLARARASI MEVLİD-İ NEBİ SEMPOZYUMU“PEYGAMBERİMİZ VE GENÇLİK”

Diyanet İşleri Başkanlığı, toplumun dini, ahlaki ve manevi değerlerini sürekli canlı tutmak, Kur’an, sünnet, akıl ve vicdanın rehberliğinde, din hizmetlerini ve din eğitimini yurt içinde ve yurt dışında toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda 2018 yılı Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu uluslararası bir sempozyum düzenlenecektir.

İslam dininin gençliğe ve gençlerin eğitimine ayrı bir önem verdiği malumdur. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) gençleri vahyin en taze muhatapları olarak görmüş, idari, askeri, ticari ve içtimai hayatta onlara sorumluluk vermiştir. O’nun rahle-i tedrisinden geçen ve İslam’ın rahmet ve hikmet yüklü mesajlarını ilk olarak kabul eden gençler insanlığı aydınlatan birer yıldız olmuşlardır.

Gençler, günümüzde gelişimin ve değişimin en önemli öncüleridir. Bu aynı zamanda onların, popüler kültürün etkisi altına çabucak girmelerini, yaşadıkları toplumla yabancılaşmalarını, kuşak çatışması ve kimlik bunalımı gibi sorunlarla karşı karşıya kalmalarını beraberinde getirmektedir. Milletimizi bir araya getiren değerleri, insani haslet ve faziletleri nesilden nesile aktarmak, toplumun geleceğe umutla bakabilmesi için erdemlerle donatılmış, iyi yetişmiş, ruhen ve bedenen dinamik bir gençliğe sahip olmak her dönemde olduğu gibi günümüzde de hayati önemi haizdir.Bu bağlamda Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu, yurtiçinden ve yurtdışından alanında uzman ilim adamlarının katılımıyla gençliği ve sorunlarını asr-ı saadetten bugüne uzanan bir çizgide ele alacaktır. Gençlerimiz için teorik ve pratik düzeyde model sunma, gençlerle iletişim, gençlerin günümüzde karşılaştıkları problemler ve çözüm önerileri, gençlerin din algıları ve din dili gibi konular bütün yönleriyle ele alınıp müzakere edilecektir.

Sempozyumun Adı: Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu-Peygamberimiz ve Gençlik

Sempozyumun Amacı: Kur’an ve Sünnet perspektifinden ideal gençliği ortaya koymak, günümüz gençliğinin yaşadığı sorunlara temel dini referanslardan beslenen çözüm önerileri sunmak, gençlerin gönül ve ruh dünyasına ulaşabilecek yeni bir dil ve üslup geliştirmek, Başkanlığımızın gençliğe yönelik hizmetlerinin nitelik ve nicelik bakımından geliştirilmesine katkı sağlamaktır.

Konu Başlıkları:Kur’an ve Sünnet Perspektifinden GençlikKur’an-ı Kerim’de Gençlik Kavramı ve Anlam DünyasıKur’an-ı Kerim’de Zikredilen GençlerAshab-ı Kehf: İnsanlığa Model GençlerHz. Peygamber’in Dilinden Gençlik Dönemi ve Gençlere Özel ÖğütlerAsr-ı Saadete Genç Gözüyle BakışHz. Peygamber’in Gençlik Dönemi ve Bir Genç Olarak Örnekliğiİlk Müslümanlar Arasında Gençlerin YeriHz. Peygamber’in Yanında Yetişen Genç SahabilerCennet Gençlerinin Efendileri: Hz. Hasan ve Hz. HüseyinSahabe Hayatından Gençliğe Örnek Sunulabilecek TablolarGençlerle İletişimGençlik Psikolojisi ve Gençlerle İletişimGençlik Döneminde Ailenin Yeri ve ÖnemiHz. Peygamber’in Gençlere Gösterdiği Özen ve Verdiği DeğerHz. Peygamber’in Gençlerle İletişiminin Temel ÖzellikleriHz. Peygamber’in Gençlere Ulaşmada Kullandığı Farklı İletişim KanallarıHz. Peygamber’in Ahlak Eğitiminde Gençlere Özel Eğitim MetotlarıHz. Peygamber’in İslam’ı Gençlere Aktarırken Kullandığı Dil ve Üslup

Günümüzde Gençlik: Problemler ve Çözüm ÖnerileriGünümüz Gençliğinin Ayırıcı ÖzellikleriGünümüz Gençliğinin Temel SorunlarıGençliğin Anlam Arayışı, Kimlik ve AidiyetZehirli İdeolojiler, Sapkın Akımlar ve GençlikGençliği Felakete Sürükleyen Kötü Alışkanlıklar ve BağımlılıklarSanal Âlem ve GençlikTüketim Kültürü, Dünyevileşme ve GençlikGençlerin Din Algısı ve Din DiliGençliğin Allah Tasavvuru ve Peygamber AlgısıGençliğin İman Algısı ve İbadet AlışkanlığıGençliğin Ahlak Algısı ve Değer YargılarıGünümüz İletişim Kanalları, Din Dili ve GençlikGençleri Dinden ve Dinî Olandan Uzaklaştıran HususlarDin İstismarının Gençlerde Açtığı Yara: Dine İlgisizlik

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Gençlere Yönelik Hizmetleri: Tespitler ve TekliflerGençliğe Sunulan Din Hizmetinde Dil, Muhteva ve YöntemHz. Peygamber’in Eğitim Metodunu Günümüze TaşıyabilmekGençliğin İnşasında Din ve Değer Eğitiminin RolüEğitim Süreçlerinde Gençliği Kazanmanın İmkân ve YöntemiGençlerin Diyanet İşleri Başkanlığı’na Bakışı ve BeklentileriDiyanet İşleri Başkanlığı’nın Gençlik Hizmetlerinde Nitelik ve Nicelik ArtırımıCami ve Gençlik BuluşmalarıDiyanet İşleri Başkanlığı’nın Gençlere Yönelik Manevi Danışmanlık ve Rehberlik FaaliyetleriDiyanet İşleri Başkanlığı’nın Yurt Dışında Yürüttüğü Gençlik Hizmetleri

Kaynak: Mihrap Haber

08 Ağu 2018 - 17:48 - Diyanetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?