Kötü Rüya Gören Kişi Ne Yapmalıdır?

Kötü rüya gören ne yapmalı? Kötü rüya gören kimsenin okuyacağı bir dua var mıdır? Kötü rüya gören kimse uyandığı zaman ne yapmalı? Peygamber Efendimiz (s.a.v) kötü rüya gören kişinin ne yapmasını tavsiye etmiştir? Kötü rüyanın etkisinden nasıl kurtuluruz?

Büyütmek için resme tıklayın

İnsan her gece olmasa da, zaman zaman rüya görür. Bu rüyalar bazen güzel olduğu gibi, bazen de korkutucu olabilir? Kötü rüya gören kişinin ne yapacağı ve nasıl davranması gerektiği hususunda çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Biz bu hususta iki cihan sultanı Muhammed Mustafa (s.a.v)'in tavsiyelerine kulak verelim. Sahabeden Ebu Katate şöyle demiştir; Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur; “Güzel rüyalar Allah (c.c.)'tandır. Kötü rüya ise, insanın ihtilam olması, korkutucu şeyler görmesi şeytandandır.”

Çünkü şeytan insanın rüyasına da müdahale eder. İnsan yatmadan önce Ayet'el Kürsi, nas ve felak surelerini okuyarak ellerine üflemeli ve ellerini cücuduna sürmeli. Şeytan insanın rüyasına girerek insanı korkutmak ister. Bu hususta Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur; “Bir kimse rüyasında kötü şeyler görür ve korkuyla uyanırsa, hemen sol tarafına üç defa tükürsün ve o rüyanın şerrinden Allah (c.c.)'a sığınsın. Böyle yapması ile o rüyanın şerrinden korunmuş olur. Rüyada gördüğü şerli şeyler o kimseye zarar veremez.”

Güzel rüyalar gördüğümüz zaman onları çevrenizdekiler ile paylaşmanızda bir sakınca yoktur. Ancak sürekli rüyalardan umut beklemek te doğru değildir. Kötü bir rüya gördüğünüz zaman da, onu başkalarına anlatmaktan kaçının. Ancak kötü rüya sizi ümitsizliğe ve korkuya mahkum etmesin. Böyle bir durumda rüyanızdan uyandığınız vakit, sol tarafınıza üç defa tükürün. Rüyanın şerrinden Allah (c.c.)'a sığının.

06 Nisan 2016 - Rüya Tabirleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?