Diyanet'in Yeni Kadrosundan Beklentiler

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, Prof. Dr. Ali Erbaş başkanlığındaki yeni yönetim kadrosundan beklentilerini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof.Dr.Ali ERBAŞ başta olmak üzere yönetime yeni gelen başkan yardımcılarımız, genel müdürlerimiz ve daire başkanlarımıza yeni görevlerinde başarılar ve muvaffakıyetler dileriz. Her şeyden önce göreve getirilen şahsiyetlerin tamamına yakının teşkilat içerisinde olması da bizleri son derece memnun etmiştir. Zira kurumun en alt tabakasından görev alıp bulundukları pozisyonlara gelen isimler teşkilatı en iyi tanıyanlardandır. Aslında kurumun her görevlisinin hayalinde mutlaka üst makamlara yükselme arzusu vardır. Diğer taraftan kurum içi çalışma barışının yara almasına sebep teşkilat dışı atamaların bundan böyle hayat bulmaması beklentisi içerisindeyiz.

Diyanet İşleri Başkanlığının tüm dünya Müslümanlarının göz bebeği olması hasebiyle hem kurum personellerinin hem de sair fertlerin her türlü menfi hareketlerden uzak durarak topluma örnek olmak gibi bir sorumluluğu vardır. Çünkü bir olayın şüyuu vukuundan daha beterdir fehvasınca en ufacık zayiatın dahi top gürlemesi gibi sesin çıkmasına sebep olduğu aşikârdır. Art niyetli kişilerin birilerinden intikam almak için Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden süfli emellerine kavuşmak istemeleri gün yüzü gibi ortadadır. Kadrolu, sözleşmeli ve fahri çalışanlarıyla birlikte yaklaşık yüz elli bine ulaşan personelin tamamının aidiyet duygusu ile hareket etmesi ve dikenli yollarda yürürken bile ayağına diken batırmama hassasiyetinin daima ön planda olması gerekmektedir. Hele hele bu hassasiyete, evvela yönetim kadrosu tarafından sadık kalınması son derece önem arz etmektedir.

Bu noktadan hareketle, Diyanet İşleri Başkanlığının yeni ekibinde beklentilerimiz; Bugüne kadar isimleri herhangi bir siyasi parti veya sivil toplum kuruluşuyla anılmış veya içinde bulunmuş olsa bile tamamen tarafsız bir şekilde hizmet etmeleri en büyük arzumuzdur. Filhakika tarafsız ve objektif olacaklarına güvenimiz tamdır. İnşallah bu güvenimizi yüz üstü bırakmazlar. Başta ülkemiz insanları ve İslam Coğrafyası başkanlığımızdan çok büyük hizmet beklemektedir. Dönem tefrika dönemi değil bilakis milli birlik ve beraberliğimizin daha da ziyadeleşeceği bir dönemdir. Bu birliğimizi ve kurumsal barışı önce bizler tesis edeceğiz ki bütün ulusa örnek teşkil etmiş olalım. Aksi halde senin grup, benim grup, senin tarikat, benim tarikat şeklinde hizmet sunma anlayışı içerisinde bulunursak bunun hesabını ilk önce Yüce Rabbimiz sorar.

Cennet vatan ülkemizi parçalamak ve bölmek amacıyla içeriden ve dışarıdan her türlü hainler tek vücut olmuşlukları gözler önündedir. Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarını yaşamış olan bu aziz milletimizin Siyonist ve Emperyalist güçlerle olan mücadelesi halen bitmiş değildir. Yıllarca millet olarak huzurumuz bozan teröristlerin varlığı ortadadır. Günümüzde TSK tarafından mücadelesi verilen Zeytin Dalı Harekâtının gayesi söz konusu teröristlerin kökünü kazımak içindir. Bu nedenle dualarımız Mehmetçiğimizin zaferler elde etmesi yönündedir.

Diğer taraftan, Diyanet İşleri Başkanı ve yönetim kadrosundan bir başka talebimiz; saha çalışması yapmak suretiyle tüm personelin özlük, mali ve sosyal konularında bilgi sahibi olan ve kurumda faaliyet gösteren sendika genel başkanlarının katılacağı bir çalıştay düzenlemeleridir. Yapılacak olan bu çalıştayın kurumumuzun âli menfaatine olacağı da hakikattir. Daha önce dile getirdiğimiz çalışan personel memnuniyet anketinin her altı ayda bir yapılarak sonucun kamuoyu ile paylaşılması da hem başarıları hem de çalışma barışını en üst seviyeye çıkaracağına olan inancımız tamdır.

1. Merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatları personeli arasındaki iletişimi en üst düzeyde tutmak,2. Her kademede çalışan personelin moral ve motivasyonu artırmak,3. Siyasi görüşü ve sendikal üyeliği farklı olan hiç bir personeli birbirinden ayırt etmemek,4. Liyakat, ehliyet ve mütekabiliyete önem vermek,5. Kendisinden beklenilen performansı gösteremeyip bir önceki idarecinin çalışmalarına yeni projeler üreterek katkı sağlayamayan idarecileri işgal ettiği kadroda daha fazla tutmamak,6. Din görevlilerini huzursuz eden ve halen mevzuatta bulunan rotasyon konusunu gündemden çıkartmak,6. Mevzuatlarla ilgili değişiklikleri ben yaptım oldu şeklinde değil, ilgili paydaşlarıyla görüşerek gerçekleştirmek gibi uygulamalar da yeni idari ekipten beklentilerimizdir.

Diva-Sen ailesi olarak tekrar Diyanet İşleri Başkanlığımızın yeni ekibine üstün başarılar temenni eder, muvaffakiyetler dileriz.

Mustafa ÇOPURSUZTüm Memur-Sen Konfederasyonu veDiva-Sen Genel Başkanı

26 Şub 2018 - 23:47 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?