Hafızlık eğitiminde büyük bir çığır açıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü bir ilke imza atarak Türkiye'de "Hafızlık Eğitimi" yaşını daha aşağılara çekmeyi başardı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü bir ilke imza atarak Türkiye'de "Hafızlık Eğitimi" yaşını daha aşağılara çekmeyi başardı.8 yıllık kesintisiz eğitimin zorunlu hale gelişinden bu yana Kur’an Kurslarının, özellikle hafızlık yapılan bölümlerinde ciddi sıkıntılar yaşanıyordu. Zorunlu eğitimin ilk etapta kesintisiz 8 yıla çıkmasıyla birlikte Kur’an Kurslarında neredeyse öğrenci kalmamıştı. Milletin hayırlarıyla yapılan ve milletin göz bebeği olan bunca eğitim yuvaları neredeyse öğrenci bulunamaması nedeniyle kapanmayla karşı karşıya kalmıştı.Diyanet İşleri Başkanlığı yürüttüğü uzun çalışma sonucunda bu sıkıntıyı gidererek ilgili yazıyı 81 il ve ilçe müftülüklerine gönderdi.

Yazıda; İlgi (a) yönetmeliğinin 15. Maddesine dikkat çekilerek, “örgün eğitim sürecinde (eğitim öğretime devam eden öğrenci için) imam hatip ortaokuluna kayıt yaptıran veya devam eden öğrencilerden hafızlık eğitimi almak isteyenlere bir takım imkân, fırsat ve kolaylıklar sağlanmıştır” denilerek, imam hatip ortaokuluna kayıtlı ve devam eden öğrencilerin örgün eğitim haklarını kaybetmeden ve yıl içindeki sınavlara girerek imam hatip müdürü ve ilgili ders öğretmenlerinden oluşacak komisyon nezdinde yeterli görülmesi halinde bir üst sınıfa geçebileceği bildirildi.Bu düzenlemeyle; Kur’an Kursları neredeyse kolej imkanlarına sahip oldu. Hafızlık eğitiminde, eğitimin ezberleme çalışması üzerine olması hasebiyle öğrencinin yaş seviyesi önemli bir yer tutmaktadır. 8. Sınıfı bitirmiş bir öğrencinin yaşının 14-15’lerde olduğu, bu yaş grubunun ergenlik dönemine tekabül etmesi, hafızlık eğitiminde motivasyonun sağlanması noktasında ciddi sorunlar oluşturmaktaydı. Bu düzenlemeyle birlikte hafızlık eğitim yaşı 10’lara kadar inebilecek.

10 Ekim 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?