Görmez: Kerbela, Müslümanlar için ayrılığın ve kavganın kaynağı olmamalı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kerbela'nın, Müslümanlar için ayrılığın ve kavganın kaynağı olmaması gerektiğine dikkat çekti. Aşure günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.

Aşure günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu acı hadisedeki asil duruşları ve haksızlıklar karşısındaki onurlu mücadeleleri ile Müminlerin gönüllerinde taht kurmuş; onlara bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkûm olmuştur. Hz. Peygamberin (sas) risalet döneminden sonra İslâm dünyasını derinden etkileyen olayların başında gelen Kerbela, Müslümanlar için ayrılığın ve kavganın kaynağı olmamalıdır. Kerbela olayı, rahmet olarak görülmesi gereken mezhebî farklılıkların bir ölçütü değildir. Ne Kerbela’da şehit olanlar sadece Şiîliğin temsilcisidir, ne de Kerbela faciasını yaşatan zalimler Sünnîliğin referansını temsil ederler. Zalimin de mazlumun da ne mezhebine ne meşrebine bakılır. Mümin her nerede olursa olsun zalime karşı mazlumun yanında duran vicdanlı insandır.” dedi.Kerbela’da yaşanan trajedi karşısında Sünnî veya Şii’nin de aynı duyarlılığı gösterdiğini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kerbela üzerinden ayrılık yapmanın, İslam kardeşliğini bozmak isteyenlere yardım etmek olacağını söyledi. Irak ve Suriye’de bu oyuna alet olanların varlığına işaret eden Görmez, “Üzülerek belirtmek isterim ki, günümüzde, her iki tarafın aşırı uçları bu siyaset mühendisliğine alet olmaktadırlar. Ve başta Irak ve Suriye olmak üzere birçok İslam beldesinde bu bağlamda katliamlar yaşanmaktadır. Bugün biz Müslümanlara düşen vazife, mezhepsel ayrılıklar üzerinde durmaksızın İslâm ümmetinin vahdetini ve kardeşliğini savunmak olmalıdır.” ifadelerini kullandı.Mehmet Görmez, günümüzde yapılması gereken şeyin, Hz. Hüseyin’i hile ve desiselerle kıyanların, onu sahra-i Kerbela’da susuz bırakanların, şehid edenlerin kendilerini nasıl Müslüman olarak görebildiklerini sorgulamak olduğunu belirtti. Hz. Hüseyin’in ayrılık değil birlik nişanesi olduğunu ifade eden Görmez, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu duygular içinde başta şehitler efendisi Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle, ihtiramla, özlemle anıyor ve yâd ediyorum. Asırlardan beri Hz. Peygamber (sas) ve Ehl-i Beyt sevgisi etrafında kenetlenen milletimizin barış, huzur, güven, sevgi ve saygı içerisinde yaşamaya devam etmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum. Allah bizleri Hz. Hüseyin’in muradına uygun hareket eden varisçileri konumuna getirsin. Bizleri zalimlerle değil mazlumlarla anılan, zalimlere karşı mazlumlardan yana olan kullarından eylesin.”

23 Kasım 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?