Diva-Sen'den Numan Kurtulmuş'a Mektup

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz ve Genel Sekreter Memet Ateş, Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'a sendikaların sıkıntılarını konu alan bir mektup yazdı.

Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞBaşbakan Yardımcısı

Sayın Başbakan Yardımcım, zat-ı alilerini kalbi duygularımızla selamlar saygılarımızı sunar çalışmalarınızda üstün başarılar dileriz.

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen ailesi kurulduğu günden bugüne dek sendikal kültürün dışına asla çıkmadı.Sendikamız, bugüne kadar hükumetimiz ve aziz milletimize gösterdiği sevgi ve saygıdan asla ödün vermedi. Her daim ülkemizin birliği ve dirliğinden yana tavır alarak Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Millet ve Tek Devlet olgusunu iliklerine kadar benimsedi.

Sayın Başbakan Yardımcım!

İnsanlık tarihinde eşi ve benzeri olmayan 15 Temmuz tarihinde FETÖ/PDY cani örgütünün gerçekleştirdiği darbe kalkışmasında da konfederasyon ve sendika olarak Sayın Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın emirlerine sonuna kadar muti olduk. Tüm teşkilatlarımızı sürekli teyakkuz halinde tuttuk ve gerekli açıklamaları vaktinde yaptık.(EK:1)

Malumları olduğu üzere Kamu sendikacılığı kurulduğu günden beri sendikalara üye olan kurumlar çalışanlarının sayılarına bakıldığı zaman hakikaten ülkemizde sendikacılığın bir ihtiyaç olduğu ortaya çıkacaktır. Filhakika sivil toplum kuruluşları gerçek mecralarından çıkmadıkları müddetçe hem üyelerine hem içerisinde bulunduğu topluma hem de merkezi hükumete son derece faydalı işler yapabilme gücüne ve becerisine sahip olur. Nitekim gelişmiş ülkelerde oluşan sivil toplum kuruluşlarının sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri sonucu yerel ve merkezi yönetimlerin işlerini ne kadar hafiflettikleri varisten uzak değildir. Bununla beraber, saha çalışması yapmak suretiyle tespit edilen problemler ve çözüm önerilerini ilgili makam ve mevkilerle paylaşmak aslında yönetici makamında bulunan herkesin önünü açmakta ve her kesimin daha rantabl hale gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca üyelerinin iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmak suretiyle maddi manevi desteklerle de kişilerin moral ve motivasyonunu sağlamakla da psikolojik destek görevi de ifa edilmiş olmaktadır.

Takdir edersiniz ki ülkemizde sivil toplum kuruluşları tek adreste toplanmış değildir. Mer-i mevzuatların vermiş olduğu imkânlar ölçüsünde üyelerine hizmet etme sevdasıyla yola çıkmış ve kuruluşlarını hayata geçirmiş olan birçok konfederasyon ve sendikalar da mevcuttur. Aslında söz konusu bu oluşumlar aziz vatanımızın bir zenginliğinin göstergesidir. Aynı zamanda tatlı bir rekabetin de olmasına sebeptir. Diğer taraftan ülkemizde sivil toplum kuruluşlarının önlerinin açılmasının temini en fazla AK PARTİ hükumetleri döneminde olduğunun farkındayız.

Sayın Başbakan Yardımcım.

Özellikle 1997 yılından bu yana faaliyette bulunan legal sendikaların değişik iktidar dönemlerinde farklı muamelelere maruz kaldıklarından bahisle bazı hususları zat-ı alinize arz etmek istiyoruz. Şöyle ki;

1 Ağustos Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapmış olduğunuz açıklamanızda ifade ettiğiniz “Türkiye’deki kamu yönetiminin işleyişinin demokratikleşmesi, sivilleşmesi için gerekli adımlar atılacaktır. Kamu diplomasisi vatandaşlara açık hale getirilecektir. Ehliyet, liyakat ve millete sadakat. 1 yıllık süre içerisinde bütün adımları hızlandırıp tamamlayacağız” cümleleriniz adeta yüreklere su serpmiş ve gelecek adına ümit var olmamızı sağlamıştır.

Ancak:

1- Bir konfederasyon ve ona bağlı sendikalar haricinde legal olan diğer sendikaların hükumet nezdinde hüsnü kabul görmediği, randevu taleplerinin makes bulmadığı,

2- Yetkili konfederasyon ve ona bağlı sendikaların sendikal kültürden uzak tavırları, diğer sendikaların ötekileştirilmesine sebep olduğu,

3- Yetkili sendikaların kurum amirleri ve bazı çalışanlarını baskı altına almak suretiyle birçok kurumlarda çalışma barışının bozulmasına sebebiyet verdikleri, (Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, istisnalar hariç müftülerin ve daire içi çalışanların yetkili sendika lehinde olup diğer sendikaları ötekileştirmeleri)

4- Kamu ’ya görevli alımlarında referans olarak ehliyet, liyakat ve sadaktın esas alınmayıp kişilerin veya babalarının sendikasının baz alındığı,

5- Okul müdürlerinin de sendika üyesi olma hakkına sahip olmalarından dolayı, uhdesinde bulunan öğretmenlerin hür iradeleriyle istedikleri sendikaya üye olamadıkları,

6- Kurum amirlerinin sendikalara ve sendikacılara karşı bakış açıları olumsuz olduğu için sendika ve sendikacıların kurumlar nezdinde bir itibarlarının olmadığı, (Söz konusu bu anlayışların ortadan kalkması için yeni yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır)

Yukarıda bahsettiğimiz konuları bilgilerinize sunar gereğinin tarafınızca yapılacağına olan güvenimizin tam olduğu hususunda..

Bilgilerinize saygılarımızla arz ederiz.

Memet ATEŞ Mustafa ÇOPURSUZGenel Sekreter Genel Başkan

06 Kas 2016 - 16:14 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?