Bursa Müftülüğü - 2 Mayıs 2014 Tarihli Hutbe

Bursa İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 02.05.2014 tarihli Cuma Hutbesi: İş Ahlakı

HUTBE KONUSU: İŞ AHLAKI

Muhterem Müslümanlar!

Dünya hayatında geçimimizi sağlamak için çalışmak zorundayız. Kimimiz ticaretle, kimimiz çiftçilikle meşgul olurken, kimimiz de işçi ya da memur olarak çalışmaktayız. Dinimize göre çalışmak bir ibadettir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz: “Hiç kimse kendi emeği ile kazandığından daha hayırlı bir şey yememiştir”1 buyurarak çalışmanın önemine vurgu yapmıştır. Bunun yanında miskinlik ve tembellikte ısrar edip başkalarının sırtından geçinmek, dinimizin hoş görmediği davranışlardandır. Tembellik, kurdun ağacı çürüttüğü gibi insanın ruhunu ve bedenini çürütür. Merhum M. Akif Ersoy ne güzel dile getirmiş:

“Kim kazanmazsa bu dünyada ekmek parası

Dostunun yüz karası düşmanın maskarası .”

Hz. Ömer (r.a.), tembelliklerini tevekkül anlayışıyla gizlemeye çalışanları: “Onlar gerçekten tevekkül edenler değil, hazır yiyicilerdir.” diyerek uyarmıştır.

Aziz Müminler!

Allahu Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de: “İnsan için ancak kendi çalıştığının (karşılığı) vardır”2 buyurmuştur. Çalışmamızın karşılığını almamız, ancak hak ve hukuka riayet etmekle mümkündür. Bugün bizler kimimiz bir fabrikada işçi, kimimiz bir devlet dairesinde memur ya da amir konumunda çalışmaktayız. Ancak şunu hatırımızdan çıkarmayalım ki, yaptığımız iş bize emanet olarak verilmiştir. Kişi kendisine verilen bu emanete asla hıyanette bulunmamalıdır. İşine sahip çıkmalı, zamanında gelip gitmeli ve çalıştığı yerin kurallarına da riayet etmelidir. Çünkü Allah’a ve Rasülü’ne inanan kişi boğazından geçen lokmaların helal yoldan kazanılmasına özen göstermelidir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (sav) : “Ey Enes! Helal kazan, duan kabul olur. Zira kişi ağzına haram lokma götürürse kırk gün duası kabul olmaz ” 3 buyurmuşlardır.

Değerli Kardeşlerim!

Çalışan gibi işveren de hak ve hukuka riayet etmelidir. İşveren, her şeyden önce personelini görüp gözetmeli, ücretini kısmamalı, yaptığı işin karşılığını zamanında vermeli, onları aldatmamalı ve sosyal güvenceden mahrum etmemelidir. İş hayatı güvenli olmayan bir kişiden verim alınamaz. Maalesef bugün bazı kimseler, çalıştırdığı kimselerin ücretini hiçbir mazereti olmaksızın geciktirmekte ve onları mağdur etmektedir. Oysa ki Sevgili Peygamberimiz (sav) : “İşçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz”4 buyurmuştur. Muhterem Müminler! Hangi sektörde çalışırsak çalışalım, gerek çalışan, gerek işveren olalım, insanlığa hizmet ettiğimiz her alanda kişilerin hak ve hukukuna zarar verecek işlerden uzak duralım ve asla dürüstlükten ayrılmayalım. Hutbemi Sevgili Peygamberimiz (sav)’in bir hadisi şerifi ile bitiriyorum : “Allahu Teâlâ, işini güzel, sağlam ve iyi yapan kimseden hoşnut olur.” 5

1) Buhari, Buyu’, 15.

2) Necm 53/39

3) Tecrid-i Sarih,6-357

4) İbnMace, Ruhûn,4

5) Ebu Ya’la Müsned,7-349

Redaksiyon: İl İrşat Kurulu

29 Nis 2014 - 05:50 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?