2019 Uluslararası İlahiyat Başvuruları Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından koordine edilen ve yurtdışında yaşayan gençlere Türkiye'de ilahiyat öğrenimi imkânı sunan Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) 2019 yılı başvuruları başladı.

Uluslararasıilahiyatprogramı (UİP) nedir?

Uluslararası İlahiyat Programı;

Diyanetİşleri Başkanlığı organizesi ile yurtdışında din görevlisi, öğretmen, cami dışı sosyalhizmetler görevlisi yetiştirmek ve bu hizmetlerin yerel kültüreaşina kişiler tarafından sunulmasını sağlamak amacıyla 2006yılında başlayan ve günümüzde 6 ayrı ilahiyat fakültesindelisans düzeyinde dini yükseköğrenim imkânı veren bir bursprogramıdır.

Programa; Avrupa başta olmak üzere Amerika ve Avustralyagibi vatandaşlarımızın yaşadığı bölgelerde lise öğrenimini başarıyla tamamlamış, bulunduğu ülke vatandaşlığını kazanmışistekli öğrenciler seçilerek, Türkiye’deki ilahiyat fakültelerindeokumak üzere mülakat sınavları ile kontenjanlar çerçevesindeyerleştirilmektedir.

Uluslararası İlahiyat Programı öğrencileri ilahiyat fakültelerininmevcut sistemi içerisinde öğrenim görmekte, ders programıve işleyişini takip etmektedir. Programı başarıyla tamamlayanöğrencilere İlahiyat Lisans Diploması verilmektedir.

Uluslararası ilahiyat programının devam ettiği fakülteler;

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (2006)Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (2007)İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (2011)Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (2012)Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (2012)29 Mayıs Üniversitesi Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi (2012)

Eğitim yardımları

Burs (Aylık maddi destek)İaşe (yemek)İbate (barınma/konaklama)Temel Eğitim Giderleri (üniversiteöğrenim harcı)Sosyo-kültürel etkinliklerYaz-kış kampıSosyal projelerÖğrenci kulübü faaliyetleriSeminerler, kültürel ve mesleki atölye çalışmaları, takviyedersler

Kimler Başvurabilir?

1. Avrupa ülkelerinden birinde lise mezunu olmak ya da2018/2019 eğitim öğretim yılı itibariyle lise son sınıftanmezun olabilecek durumda olmak.2. Üniversiteye başlamasında her hangi bir engeli bulunmamak.3. İlgili ülke vatandaşı, çifte vatandaşlık hakkı olmak ya dasürekli oturum sahibi olmak.4. Türk kökenli olmayan ve gerekli şartları taşıyan diğeradaylar da Uluslararası İlahiyat programına başvurabilirler. Yapılan sınavda başarılı olmaları durumunda buadaylar ‘Konuk Öğrenci’ statüsünde aynı haklara sahipolarak programa alınacaklardır. Türkçe yeterlilikleri olmayanlar bir yıl Türkçe dil eğitiminden sonra ilahiyat eğitimlerine devam edeceklerdir.5. 01.01.2019 tarihi itibariyle 25 yaşından gün almamış olmak. (01.01.1994 tarihinden önce doğmuş olanlar başvuramazlar.)6. Bekâr olmak.7. Türkiye’de bir ilahiyat programında halen kayıtlı olmamak.8. Programa kabul edildiği halde farklı nedenlerle ilişiği kesilenler ile kazandığı halde mazeretsiz olarak kayıt yaptırmayanlar programa tekrar başvuramazlar.

Başvuruİşlemleri Nasıl Yapılır?

1. Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) 2019 / 2020 eğitim-öğretim yılı için başvurular 11 Mart -07 Haziran 2019tarihleri arasında yapılacaktır.2. Başvurular https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/DisIliskiler/UIPBasvuru.aspx sayfasındanyapılacaktır.3. Adaylar bildirilen linkten başvuru formunu doldurup aşağıda belirtilen belgeleri sisteme yükleyeceklerdir.a. Lise Mezunu öğrenciler için lise diploması onaylıfotokopisi.b. Lise mezunu öğrenciler için lise diploması denkliği onaylı fotokopisi. (Lise diploması denkliği T.C.Büyükelçilik ve Konsolosluklarında bulunan eğitimmüşavirliği veya eğitim ataşeliğinden temin edilebilir.)c. Lise son sınıfta okuyan öğrenciler için son sınıftaokuduğuna dair belge veya not çizelgesi.d. İlgili ülke vatandaşları için o ülkeden aldıkları kimlikveya pasaport fotokopisi.e. İlgili ülke vatandaşı olmayıp sürekli oturum sahibiolanların sürekli oturum belgesi.f. Adayın el yazısı ile yazılmış öz geçmişi.g. Taahhütname belgesi.h. Son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş 1 (bir) adet biyometrik fotoğraf,4. Yukarıda sayılan başvuru belgelerini, sistemden çıktısınıalacağınız başvuru formu ve taahhütname belgesini enyakın din hizmetleri müşavirliğine veya ataşeliğine teslimediniz. Başvurunuzun aktivasyonu belgelerinizi teslim ettikten sonra yapılacaktır.5. https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/DisIliskiler/UIPBasvuru.aspx UİP başvuru sayfasından indireceğiniz referans mektubunun (Ek-2 Referans Mektubu)ilgili kısmını doldurarak bölgenizde görev yapan Diyanetpersoneli din görevlisine teslim ediniz.

Başvuru Tarihleri

2019 yılı Uluslararası İlahiyat Programı başvuruları 11 Mart-07 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılabilecektir.

Değerlendirme ve seçim süreci

Başkanlıkça yapılan ön değerlendirme ve planlama sonucunda aranan şartları taşıdığı tespit edilen adaylar mülakataçağırılacaktır.Adaylar sınav tarihi ve merkezi gibi mülakat bilgilerini www.diyanet.gov.tr (Duyurular) adresinden ve Müşavirlik/Ataşeliklerden öğrenebileceklerdir. Mülakatlar adayların bulundukları ülkelerde, belirlenecek sınav merkezlerinde yüz yüze gerçekleştirilecektir.

Mülakat (sınav) Konuları• Kur’an-ı Kerim (Yüzünden, Ezber),• Dini Bilgiler (İnanç-İbadet-Fıkıh-Siyer-Ahlak),• Genel Kültür,• Türkçe İfade Becerisi,• Akademik İlgi.

Adaylar mülakat sonuçlarını www.diyanet.gov.tr (duyurular)adresinden aday numarası ile sorgulayarak öğrenebilecektir

Başvuru için;

https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/DisIliskiler/UIPBasvuru.aspx

13 Mar 2019 - 07:26 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.


Anket Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?