Müftüler Birliği Derneği’nden yer değiştirme açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığının 15 Temmuz 2012 tarihli “İlçe Müftüleri ve İl Müftü Yardımcıları Atama ve Yer Değiştirme Kararnamesi” ile ilgili Dernek Yönetim Kurulumuz toplanarak gerekli istişarelerde bulunmuş; Derneğimizin tanımı ve görev değişiklikleriyle

Diyanet İşleri Başkanlığının 15 Temmuz 2012 tarihli “İlçe Müftüleri ve İl Müftü Yardımcıları Atama ve Yer Değiştirme Kararnamesi” ile ilgili Dernek Yönetim Kurulumuz toplanarak gerekli istişarelerde bulunmuş; Derneğimizin tanımı ve görev değişiklikleriyle ilgili aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılmasına karar verilmiştir:

1- Müftüler Birliği Derneğimiz, muhalif bir hareket olarak değil, tezler ortaya koyarak, 15 asırlık dini geleneğe ve ülkemizdeki din hizmetlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesine, Müftülerimizin iletişimine, özlük hakları başta olmak üzere konumlarının yükseltilmesine katkılar sağlamak üzere kurulmuştur. Yüzlerce üyesi ile devamlı büyüyen, camiadan sürekli destek alan bir sivil toplum hareketidir.

2- Her şeyden önce, gerçekleşen nakil ve değişikliklerin, Müftü ve Müftü Yardımcıları, teşkilatımız, milletimiz ve camiamız için hayırlı olmasını diliyoruz

3- 15 Temmuz 2012 tarihinde açıklanan Müftü ve Müftü Yardımcılarının nakil ve atamalarının Başkanlığın Wep sitesinden isim ve yer belirtilerek,topluca yayınlanması daha uygun olurdu. Böylece Teşkilat mensupları yapılan değişiklikleri resmi sitemizden öğrenmiş olurlardı.

4- Derneğimiz, belli bir ilçede veya ilde, belli bir süreyi dolduran arkadaşlarımızın, hizmetin verimliliği ve hizmetin her bölgeye âdil bir şekilde taşınması açısından görevde Rotasyon/yer değişikliği yapılmasını olumlu karşılamakta, hatta gerekli görmektedir.

5- Diyanet Merkezinin, yer değiştirmelerde esas aldığı kriterler Taşrada bilinemediğinden, her şeyden önce bu kriterlerin,Teşkilat içinde şeffaf bir şekilde paylaşılmasının yararına inanılmaktadır.Hangi Müftünün verildiği ilçeye niçin verildiği, bir başkasının niçin o ilçeye atanmadığı net bir şekilde izah edilebilir olmalı ve bu konuyla ilgili sınırları belli bir Kariyer Sistemi geliştirilmelidir.

6- Rotasyon/yer değiştirmelerde; siyasilerin, farklı güç odaklarının, bölgesel ve meşrepsel takıntıların etkisi altında kalınmadan, özgür irade ile hareket edilmeli; görevli ve Teşkilat lehine kararlar alan ve uygulayan dinamik bir “Atama Merkezi/Komisyonu” teşkil edilmeli, keyfi ve birilerini memnun edecek atamalardan kaçınılmalı, Müftülerimizin motivasyonuna özen gösterilmelidir. .

7- Her Müftünün, verimli olabileceği yerlerde değerlendirilmesi ve başarısı ortada olan arkadaşlarımızın en az eşit, hatta daha üst noktalarda değerlendirilmesinin hakları olduğu izahtan varestedir.Üst sınıftan alt sınıflara atama yaparken gerekçeler açık ve anlaşılır bir şekilde ortaya konmalıdır.

8- Bütün atamaların, özellikle başarısı sebebiyle bazı arkadaşlarımızın, sürpriz ve zor bölgelere atanmalarının hikmeti, atama öncesi Müftülerimize, Genel Müdürlükçe telefon görüşmesi ile de olsa açıklanmalıdır.

9- Başkanlık Atama Komisyonu, yazılı talepleri alırken aynı zamanda görevlilerinin ve ailelerinin, psikolojik, eğitim, hastalık vb. özel durumlarını da öğrenmelidir. Söz gelimi; kuzeyi isteyenlerin güneye, güneyi isteyenlerin kuzeye gönderilmelerinin mantığını anlatmak ve herkesi tatmin edebilecek bir tablo oluşturmak zor olmasa gerektir.

10- Bazı İlçe Müftüsü arkadaşlarımızın Daire Başkanlığına atanması, Müftülerimiz arasında çok olumlu karşılanmakla birlikte yeterli görülmemiştir. Merkezdeki Genel Müdürlülüklere ve Yurt Dışı Müşavir ve Ataşeliliklere de, tabandan gelen, Teşkilatı iyi tanıyan İl ve İlçe Müftülerimizin atanmasının, Akademisyenlerin atanmasından daha isabetli ve yararlı olacağı düşünülmektedir.

Teşkilatımız ve kamuoyu ile paylaşıyor, sevgi ve saygılar sunuyoruz. 31.07.2012

Müftüler Birliği Derneği Yönetim Kurulu

31 Temmuz 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?