12 Eylül 2014 Tarihli Sakarya Cuma Hutbesi

Sakarya İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 12.09.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Gazilik

HUTBE KONUSU: GAZİLİK

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

Kıymetli Mü’minler

Allah-u Teâlâ “Sizinle savaşanlara karşı, Allah yolunda sizde savaşın. Ancak aşırı gitmeyin”(1) buyuruyor. Peygamberimiz (s.av) de “Ey insanlar düşmanla karşılaşmayı temenni etmeyiniz. Allah’tan afiyet dileyiniz. Düşmanla karşılaştığınız zaman da sabrediniz (sabırla karşı koyunuz.)”(2) buyuruyor.

İslam’da asıl olan barıştır. Savaş temenni edilmez. Fakat mecbur kalındığı zaman, hiçbir menfaat beklemeden Allah yolunda, vatanı ve o vatan içindeki insanların canını, malını, şerefini, namusunu, bayrağını ve hürriyetini korumak için savaşmak Müslümanların üzerine bir görevdir.

Düşmanların hükmü altında esaret hayatı yaşayıp zillete katlanmaktansa, Allah yolunda, hak ve hakikat uğrunda malla, canla savaşmak elbette daha şerefli ve daha faziletlidir. Başta Hz. Peygamber (sav) ve sahabeler olmak üzere milyonlarca Müslüman bu uğurda, savaşmışlardır. Allah Rasulü (sav); “Allah yolunda, sabahleyin veya akşamleyin bir kere yürüyüş dünya ve dünyadakilerden daha hayırlıdır’’(3) buyurarak Allah yolunda savaşmanın faziletinden bahsetmiştir.

Aziz Cemaat!

İnsanların çalışarak elde ettiği pek çok makam, mevki ve unvan vardır. Bir de, Kur’an’ın ifadesiyle, insanların, Allah yolunda canlarını ve mallarını cennet karşılığında satarak elde ettikleri şehitlik ve gazilik makamı vardır. Hz. Peygamber (sav), hadislerinde gazi kelimesini ‘Allah yolunda savaşanlar’ anlamında kullanmıştır. Evet, gazi; Allah yolunda, din uğrunda savaşan mücahide denir.(4) Bu uğurda can verenler, cennette gördüğü nimet ve iltifat sebebiyle tekrar dünyaya dönüp on defa daha can vermeyi temenni ederler.(5)

Allah yolunda savaşmak, nasıl faziletli bir eylemse, bu eylemi gerçekleştiren mücahid de öylece faziletli bir kişidir. Rasulullah (sav), kendisine sorulan bir soruya verdiği cevapta: “Allah yolunda canıyla, malıyla cihad eden kimsenin daha üstün olduğunu’’(6) bildirmiştir. Başka bir hadiste ise gazinin kıyametteki güzel halini şöyle anlatır: “Allah yolunda yara alan bir kimse, kıyamet gününde, yarasından kan akarak Allah’ın huzuruna gelir. Renk kan rengi, koku ise misk kokusudur.’’(7) Bu üstün inanç ve asil duygu sebebiyle ölürsem şehit kalırsam gazi düşüncesi Müslümanlarda yerleşmiştir.

Kardeşlerim!

Şanlı tarihimizde, ecdadımızın gazilik geleneğini başarı ile devam ettirdiğini görüyoruz. Ecdadımız, savaşta başarı kazanan kumandanlara ve hükümdarlara şeref unvanı olarak gazi ismini vermişlerdir. Anadolu’daki uç beylikleri gazilik teşkilatından doğmuştur. Osmanlılar bütün askerlerine ‘guzat-ı İslam’ (İslam’ın gazileri) demişlerdir. Yakın tarihimizde, İstiklal Savaşına katılıp madalya alanlara, ‘İstiklal savaş gazisi’ unvanı verilmiştir. Bu savaşta Antep halkı, on ay, hiçbir yerden yardım almadan kendi imkânlarıyla, işgalci Fransızlara ve işbirlikçi Ermenilere karşı direnmiştir. Gösterilen bu büyük kahramanlıktan dolayı Antep adının önüne gazi sıfatı eklenerek şehrin adı ‘Gaziantep’ olmuştur.

Aziz Kardeşlerim!

Kur’an-ı Kerim’de ve Hz. Peygamber(sav)’in hadislerinde Allah yolunda savaşanlar övülmüş, onlara Allah’ın rahmeti, mağfireti, mükâfatı ve cenneti vadedilmiştir. Hutbemi şehitlerin ve gazilerin değerini ve elde edeceği mükâfatları bildiren Allah Resulü’nün şu müjdesi ile bitiriyorum: “Allah Teâlâ kendi yolunda dövüşen mücahid için, ya onun şahadeti suretiyle onu (sorgusuz derhal) cennete koymayı yahut da sevapla veya ganimetle beraber salimen evine dönmesini garanti etmiştir.”(8)

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

1. Bakara Suresi, 190.

2. Buhari, Cihad 112, Müslim, Cihad 20.

3. Buhari, Cihad 5.

4. Dini Kavramlar Sözlüğü ve TDV İslam Ansiklopedisi.

5. Buhari, Cihad 21.

6. Riyazü’s-Salihin Tercüme ve Şerh, Cilt 6, s.18.

7. Riyazü’s-Salihin Tercüme ve Şerh, Cilt 6, s.26.

8. Sahih-i Buhari Muht. Tecrid-i Sarih Tercemesi, 8/1178 nolu hadis.

Hazırlayan: Mustafa Esen (Ferizli Sinanoğlu Kösekapı Camii Din Görevlisi)

Redaksiyon: İl Hutbe Komisyonu

26 Ağu 2014 - 06:37 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?