Boşanan Erkeğe Yaşama Hakkı Yok!

Yaklaşık 11 yıldır nafaka ödediğini söyleyen "Süresiz nafaka mağduru" Fahrettin Erdoğan, "Boşanan erkeğe yaşama hakkı yokmuş gibi davranılıyor" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

"Boşanmadan nafaka ödemeye başladım"

Yaklaşık 11 yıldır nafaka ödediğini söyleyen "Süresiz nafaka mağduru" Fahrettin Erdoğan ise "2008 yılında başlayıp 2009 yılında biten bir evliliğim oldu. Yaptığım bu evlilikten bir çocuğum var. Ben eski eşime boşanma davası açmadan o bana nafaka talebinden dava açtı. Ben kendisiyle boşanmadan iki yıl boyunca nafaka ödedim. Daha sonra evi terk edip gittiğinde ben bunun olmasını istemedim, eve dönmesini istedim. Onu beklememe rağmen olmadı. İki yıl sonra boşanma davasını ben açtım. Boşanma davasını açtıktan sonra kendisinin evi terk edip gitmesi kusurlu bulunduğu halde ben kendisine maddi ve manevi tazminat ödeme zorunluluğu altında bırakıldım. Yaklaşık 11 yıldır ben kendisine nafaka ödüyorum ve ben boşanmadan nafaka ödemeye başlamış birisiyim." dedi.

"Boşanan erkeğe yaşama hakkı yokmuş gibi davranılıyor"

İlk evliliğinden olan çocuğunu boşandıktan bu yana hiç göremediğini belirten Erdoğan, "Bugüne kadar bu evlilikten olan çocuğumu da hiçbir şekilde göremedim. Çocuğumu görmek istediğimde icra ve mahkeme yoluna başvurmam istendi. Ben, kendi öz evladımı neden bir eşya veyahut mal gibi haczedeceğim? Boşandıktan sonra birçok sıkıntı yaşadım. Karşı tarafın nafakasını işsiz kaldığım için ödeyemediğimde beni hapisle, mahkeme açmakla tehdit etti ve bunların hepsini yaptı. Ben icralık oldum. Daha sonra bana davalar açıldı ve bana en son bundan 6 ay önce nafaka arttırma davası açtı. Bu davadan da kazandı. Ben suçsuz olduğum halde süresiz nafaka ödemeye mecbur bırakıldım. Bu cüzi bir miktarken artık beni zorlamaya başladı. Artık ben de bir yuva kurdum. Bir eşim ve bir evladım daha var. Kiralık evde oturuyorum, faturalarım var ve bunları ödemekte zorlanıyorum. Karşı tarafa 600 lira nafaka ödüyorum. Bu da asgari ücretle çalışan birisi için çok fazla. Ayrıca 2 bin 500 lira avukat parası da bana ödetildi. Tüm bunların üstüne birikmiş nafaka borcu ve mahkeme masrafları çıktı. Hepsini topladığımda aylık 950 TL ödüyorum. Ülkemizde Asgari ücret 2 bin lira. Tüm masraflardan sonra kalan parayla hangi ihtiyacımı karşılayacağım? Sonuçta ben de kendi hayatıma devam etmek zorundayım. Ben bu eşimden ayrıldım diye, bir daha yuva kurmayacağım, diye bir şey yok. Neden hep mağdur edilen erkekler oluyor? Yargıtay'ın en son vermiş olduğu kararda da biz bunu gördük. Sanki erkeğe, boşandıktan sonra hiç yaşamaya hakları yokmuş gibi muamele ediliyor. Bu ülkede erkeğe karşı bir zulüm var. Tekrar yuva kurmasın, evlenmesin, çocuk sahibi olmasın deniliyor." diye konuştu.

(Nizamettin Aşkın, Zeyd Varol- İLKHA)

11 Şubat 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?