Diyarbakır DES'ten Eğitimle İlgili Basın Açıklaması

Demokrat Eğitimciler sendikası (DES) Genel Başkan Danışmanı Eyüphan Kaya'nın eğitim öğretimle ilgili basın açıklamasıdır.

Sevgili medya mensupları meselenin açık ve net anlaşılması amacıyla Ülkemizin eğitim öğretim sorununu birkaç başlık altında ele alacağız.

Devlet açısından

Son bir kaç yılda devlet birçok açıdan kendini bir hayli yenilemesine rağmen eğitim öğretim açısından kayda değer bir yenileme gözükmüyor. Öğretmen yetiştirmeden tutun, öğretmenlik mesleğinin statüsüne kadar, öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirilmesine kadar ciddi bir zaafın olduğu dikkat çekmektedir.Ayrıca devlet öğrencilere yaptığı katkının kapsamını ve miktarını arttırmalıdır.

*Devlet, uyuşturucuyla mücadeleyi ajandasının ilk satırlarına almalı ve okul etrafında pusuya yatan uyuşturucu tüccarlarının piyonlarını yakalamak için azami gayret sarf etmelidir.

Öğretmenlik Mesleği açısından

Bir öğretmen adayı, Öğretmenlik mesleğine liseden beri karar vermeli bu meslekle ilgili dersler almalı, mesleğin dünya çapında ne durumda olduğunu araştırmalıdır. Öğretmenliği sıradan bir meslek değil, bilinçli olarak bu mesleği seçmeli ve meslek icabı derse gir-çık yapmadan gerçekten öğretmenlik yapmalıdır.Öğretmenlik ciddi anlamda bir kariyer meselesi olduğunu unutmamak gerekir.

Öğretmenlik mesleğini “Eğitim Çalışanı” adı altında yarı sözleşmeli bir hale getirilmeli ve temel maaşın yanı sıra performansa dayalı ücret bu mesleğe kazandırmalıdır.

Öğretmenlerin özlük hakları açısından

Öğretmenlerin maaşlarındaki ek gösterge 3600 olmalı ki, belli bir yaştan sonra öğretmenler emekliliğe teşvik edilsinler, öğretmenler de ekonomik kaygı yaşamadan emekliliğe karar verebilmelidir. Öğretmenlerimizin yazı yazma, sosyal meselelerde görüş beyan etme ayrıcalığına sahip olmalıdırlar.

Ayrıca Köy öğretmenlerin için ihtiyaçlarına cevap verecek düzeyde lojmanların da yapılması gerekir.

Hükümetin çalışmaları

Hükümet eğitim öğretimin bütçeden payını arttırmalı, bir an evvel öğretmen açığının kapanması için devletin tüm imkanlarını sarf etmelidir. Hizmet içi eğitimlerle öğretmeni hep diri tutmalıdır.

Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı maddi imkanları kısıtlı yaklaşık 2 milyon öğrenciye, erkeklere 35 TL kızlara ise 40 TL vermeyi tasarlamaktadır. Keşke vatandaşa olan güveni esas tutup müracaat eden herkese bu katkıyı verse ve miktar olarak da erkeklere 50, kız öğrencilere ise 60 TL verebilseydi. Öğrencilerimiz geleceğimizdir onlara ne kadar katkı versek yerinde olur diye düşünüyoruz.

Veli desteği

Veli okuluna gerektiği kadar sahip çıkmalı, okul aile birliği bütçesine parasal destekte bulunmalı, öğrencisinin yetişmesi, öğretmenlerinin ar-ge çalışmalarına katkı vermesi, sosyal etkinlik adına okulda faaliyetlerin düzenlemesi, gezilerin yapılması konusunda ısrarcı olması gerektiğine inanıyorum. Zamanının ve parasının en az 1/5’ini eğitim öğretime vermeli çocuğunun yetişmesi için azami katkı sağlamalıdır.

Öğrenciye ne düşüyor?

Öğrencilerimizin okula gitmeyi ciddi anlamda bir iş olarak görmeli, okul disiplinine uyarak kaliteli bir eğitim almaya elverişli bir ortamın hazırlamasına katkıda bulunması lazımdır diye düşünüyoruz.

Her kes bilsin ki eğitim öğretim sorun gibi gözükse de birinci derecede veli ve öğrenciye hizmet ediyor. Parasız eğitim diyerek veliyi okula yardımcı olmasını engelleyenler aslında veliye ve öğrenciye en büyük kötülüğü yapmaktadırlar. Eğitim öğretimin sonucunda elde ne kalıyor? diye soran olursa “elde var öğrenci” deriz. Öğrenci bunun farkında olmalıdır diye düşünüyoruz.

Yerel Yönetimlerin ilgisizliği

Yerel yönetimler olarak belediyeler en az merkezi hükümet kadar sorumludurlar, okullardan bağımsız, ilgisiz kalmalarına anlam vermek mümkün değildir. Bin kişilik bir okula verilen katkı bin aileye hizmettir, bunu bildiği halde okullara mesafeli duran bir belediye, insanının yetişmesini istemiyor anlamını veriyor, bunu hem iddia ediyor hem de velileri bu konuda düşünmeye davet ediyorum. Yerel yönetimler belki öğretmen görevlendirmesi yapamazlar ama lojistik destek vermekle yükümlüdürler.

Başbakanımızın duyarlılığı

Başbakanımız Genel Başkanlığa seçildikten sonra yaptığı manidar konuşmasının dokuz maddesinden birini “nitelikli insan gücüne” ayırması bir eğitimci olarak bizi hem heyecanlandırdı hem de umutlandırdı. Eğer basın açıklamamızda öne sürdüğümüz, dikkat çektiğimiz sorunlara zaman verir, değerlendirirse bir kez daha eğitim öğretim paydaşlarından, yani toplumun nerdeyse %70’inden bir alkış daha alacaktır. Beklentimiz budur.

Hayalden hakikate adım atmalıyız

Her vatandaşın eğitim öğretime ilgi göstermesini bekliyoruz. Yoksa 2023, 2053, 2071 hayalleri havada kalır. “Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz” diyen büyüklerimiz boşuna mı söylemişler, az düşünmek lazımdır diye düşünüyoruz.

DES’in eğitim öğretimle ilgili düşüncesini kamuoyuyla paylaşıyor,2014-2015 eğitim öğretim yılının milletimize hayır bereket ve huzur getirmesini diliyoruz. İlginize teşekkür eder başarınızın devamını dilerim, iyi yayınlar.

Saygılarımla...

Eyüphan KAYADES Genel Başkan Danışmanı

14 Eyl 2014 - 23:30 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?