Ahır olarak kullanılan Memlüklü Camii yeniden ibadete açılacak

Gaziantep’in Oğuzeli ilçesine bağlı Yakacık Köyü'nde bir vatandaş tarafından ev ve ahır olarak kullanılan tarihi cami ve müştemilatı restore edilerek ibadete açılacak.Caminin tapulu sahibi olan vatandaşa ise yeni ev sözü verildi.

Gaziantep’in Oğuzeli ilçesine bağlı Yakacık Köyü'nde bir vatandaş tarafından ev ve ahır olarak kullanılan tarihi cami ve müştemilatı restore edilerek ibadete açılacak.Caminin tapulu sahibi olan vatandaşa ise yeni ev sözü verildi. Memlüklü döneminden kalma tarihi camiyi Yakacık Köyü'ne yaptığı bir ziyarette gördüğünü anlatan AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, caminin sahibi olan vatandaşa mağdur olmaması için yeni ev verileceğini ifade ederek şöyle konuştu: "Bu köye geldiğimde ben caminin minaresini fark ettim. 'Burada böyle eski bir cami var mı?' diye sormaya kalmadan içinde bir ailenin yaşadığını öğrendim. Gidip baktığımda, resmen bir ev düzeninin kurulduğunu, bir bölümünde de 'inek beslendiğine' şahit oldum. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçerek, buranın aslına uygun şekle dönüştürülmesi için girişimlerde bulundum. Restorasyon çalışması için bakanlık ön çalışmaya başladı. Burası hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hemde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek yeniden ibadete açılacak." dedi. Camide kalan ve isminin açıklanmasını istemeyen vatandaş ise tarihi caminin kendisine atalarından miras olarak kaldığını ifade etti.

14 Eylül 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?