Diyanet Camiası Ek Göstergeyi Bekliyor!

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, kendi hizmet kolları olan Diyanet İşleri Başkanlığında 3600 ek göstergenin çıkmasını bütün personelin merak ve heyecanla beklediğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Konuyla ilgili gelişmelerin takip edildiğini belirten Hasan Türüt, ülkemizin içinde bulunduğu süreçte Diyanet camiasının 3600’e kurtuluş simidi olarak baktığını belirterek şöyle dedi.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın meydanlarda söz verdiği 3600 ek göstergenin özellikle Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan tüm personel için düzenlenmesini bekliyoruz. Diyanet’e bağlı teşkilatlar da çalışan tüm personele ayrım yapılmadan uygulanmalıdır. Diyanet personeli olarak bizler, 3600 ek göstergenin Din Hizmetleri Sınıfı ile sınırlı tutulmasını doğru bulmuyoruz. Diyanet camiasında görev yapan personelin ekonomik sıkıntılardan kurtulabilmesi için ek göstergenin alt sınırı 3600 olmalı, üst sınır yasa koyucuların takdirindedir.

Daha önceki açıklamalarımız da belirttiğimiz gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında görev yapan tüm çalışanların, kurumun temel hizmetleri kapsamında, din hizmetleriyle ilgili çalıştığının bilinmesi ve anlaşılması gerekir. Dolayısıyla bu çatı altında görev yapan herkes 3600 ek göstergenin sadece belirli bir kadroyu kapsamasını doğru bulmuyorlar ve böyle bir düzenlemenin adaletsizliğe yol açacağını söylüyorlar.

Diyanet camiasının temel olarak karşı çıktığı nokta, sendika olarak biz de bu görüşteyiz; 3600 ek göstergenin sadece Din Hizmetleri Sınıfı ile sınırlandırılmasının düşünülmesidir. Bu son derece yanlış bir karardır. Adaletsizliğe ve çalışma barışının bozulmasına neden olacaktır.

Bu nedenle 3600 ek göstergenin, görevi ne olursa olsun kurumumuz da çalışan tüm personeli kapsamasını istiyoruz. Personelimiz, 3600 ek göstergeye adeta şartlandı ve bunun bekleyişi içine girdi. Bu beklenti karşılanamayacak olursa büyük mağduriyet yaşanacaktır. Özellikle hükümet, Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği sözün yerine getirilmesi için çalışma yapmalıdır. Bu sözün altını dolduracak şekilde düzenleme yapılması camiamız da memnuniyetle karşılanacaktır. Hiç kimsenin bu vaadi işine geldiği gibi yorumlamasına izin verilmemelidir. Bu vaadin gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Yerel seçimler öncesinde camiamızın mağdur edilmeyeceğini umuyoruz. Tüm çalışanlarımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın seçimler öncesinde vereceği müjdeyi heyecanla bekliyorlar.”

28 Aralık 2018 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?