Kur’an kurslarında yeni eğitim dönemi başlıyor

Kur’an kursları 24 Eylül’de eğitim ve öğretime başlıyor. Yeni dönemde, yaş sınırlaması olmaksızın herkes kendisine uygun olan zaman diliminde Kur’an eğitimi alabilecek.

Kur’an kursları 24 Eylül’de eğitim ve öğretime başlıyor. Yeni dönemde, yaş sınırlaması olmaksızın herkes kendisine uygun olan zaman diliminde Kur’an eğitimi alabilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı yeni eğitim dönemi için İl Müftülüklerine gönderdiği yazıda, geçtiğimiz Nisan ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim ve Öğretimine Yönelik Kurslar İle Öğrenci Yurt ve Pansiyonları Yönetmeliği”nde belirlenen usul ve esaslara uyulmasını istedi.Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğünce İl Müftülüklerine gönderilen yazıya göre, geçtiğimiz yıl bazı illerde uygulamaya konulan “Kur’an Öğreniyorum” adlı program bu yıl “İhtiyaç odaklı Kur’an Kursları Öğretim Programı” olarak daha da geliştirilerek ülke genelindeki tüm Kur’an kurslarında uygulanacak. Sistem uyarınca gençler, emekliler, çalışanlar, ev hanımları, kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar ve öğrenciler kendilerine uygun gün ve saatlerde Kur’an öğrenebilecek.Kur’an kurslarında hafızlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için oluşturulacak sınıflarda “Hafızlık Eğitim Programı”nın uygulanacağı belirtilen yazıda, engelliler için uygulanacak özel eğitim uygulamalarına ilişkin esaslar da yer alıyor. Buna göre engelliler için açılacak sınıflarda öğrenci sayısı şartı aranmayacak ve sınıflarda işaret dili ve Braille alfabesi eğitimi almış öğreticiler ders verecek. Kurslarda eğitim zamanlarının dışında eğitimcinin rehberliğinde sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler de yapılacak.Kurs dönemi sonunda yapılacak değerlendirme sınavının ardından başarılı olanlara başarı belgesi, sınava katılmayanlara ise kurs katılım belgesi verilecek. 24 Eylül’de başlayacak ve dört dönem halinde gerçekleştirilecek Kur’an kursları eğitim sezonu, 31 Mayıs’ta son bulacak.Kur’an kurslarına ilişkin tüm bilgiler adresindeki Din Eğitimi Portalı’ndan öğrenilebilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı

19 Eylül 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?