Sakarya İl Müftüsü İlyas SERENLİ Ramazan Ayı nedeniyle bir mesaj yayımladı

Sakarya İl Müftüsü İlyas SERENLİ idrak edilecek Ramazan Ayı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Sakarya İl Müftüsü İlyas SERENLİ idrak edilecek Ramazan Ayı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Sakarya İl Müftüsü İlyas SERENLİ, mesajında şunları ifade etti:

Manevi derecesi çok yüksek ve kazancı pek büyük olan Ramazan ayına 19 Temmuz Perşembe günü akşamı itibariyle teravih namazını kılarak girmiş olacağız ve 20 Temmuz Cuma günü de, Ramazanın birinci günü orucuna başlamış olacağız. Hepimize mübarek olsun!

Yüce Allah’ın bizlere lütfettiği nimetlerden birisi de Mübarek Ramazan ayıdır. Ramazan ayı ibadet, rahmet ve mağfiret ayıdır. Bereketi bol, hayrı çok olan bir aydır. Bu ay, yardım, bağış, rahmet ve ihsan ayıdır. Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, tevbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği maddî ve mânevî bir terbiye ayıdır.

İnsanlığı, fikrî ve ahlâkî sapıklıktan, cehaletten kurtarıp, ilme, medeniyete ve dolayısıyla ebedî saadete ulaştıran Kur’an-ı Kerim, bu ayda nazil olmuştur. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, bu ay içerisinde yer almaktadır.

Ramazan ayının faziletini Yüce Allah, şöyle beyan etmiştir: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak kendisinde Kur’an’ın indirildiği aydır. Sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun.” (Bakara 185)

Oruç, zenginleri şefkat ve merhamet duyguları ile fakirlere bağlar. Oruç tutmakla, zenginler fakirlerin halini anlarlar, kibir ve gururdan vazgeçerek onlara yardım ederler.Oruç tutmaktan maksat,dini bir vazifeyi ifa ederek Allah'ın emrini yerine getirmektir. Bununla beraber orucun sıhhî, ahlakî ve içtimaî bir takım faziletleri ve hikmetleri vardır. Nitekim Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: "Oruç tutunuz ki, sıhhat bulasınız" (Tergip Terhip C. 11, s.232) İbni Mace'nin rivayet ettiği bir başka hadiste Allah Rasulü: "Her şeyin bir zekatı vardır, vücudun zekatı da oruçtur. Oruç sabrın yarısıdır."(Tergip Terhip C. 11,s.208) buyurmuştur.”

Sakarya İl Müftüsü İlyas SERENLİ, mesajını şöyle tamamladı:

“Bu duygu ve düşüncelerle, tüm Sakarya’lıların Mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor, milletçe birlik ve beraberlik içinde daha nice mübarek ramazan aylarına kavuşmayı diliyor, bu ayın bütün müminlerin affına vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”

20 Temmuz 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?