Evden eğitim ile anne öğretmen modeli

Eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı'nın tekelinde kalmamalıdır diye konuşan Prof. Dr. İrfan Erdoğan, "Sürekli yapılan düzenlemeler eğitim sistemini yapboz tahtasına çevirdi" ifadelerini kullandı.

Eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı'nın tekelinde kalmamalıdır diye konuşan Prof. Dr. İrfan Erdoğan, "Sürekli yapılan düzenlemeler eğitim sistemini yapboz tahtasına çevirdi" ifadelerini kullandı.

Eğitimde yeni arayışlara alternatif sunmak amacıyla Beyaz Hareket Derneği, 'Dünyada Eğitimde Yeni Yönelimler Paneli' düzenledi. Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleştirilen panelde ABD'de uygulanmakta olan 'evden eğitim' modeli, sosyal medya ve Türkiye'deki eğitim sistemi tartışıldı. Danışma kurulunda; Prof. Edibe Sözen ve Doç. Ali Murat Yel'in bulunduğu panele konuşmacı olarak ABD'den katılan gazeteci-yazar Nur Özkan Erbay 'evden eğitim' modelini anlatırken Prof. Heloise Ruskin sosyal ağların öğrenciler üzerindeki etkisine dikkat çekti. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. İrfan Erdoğan da Türkiye'deki eğitim sistemine değindi.

EVDEN EĞİTİM MODELİABD başta olmak üzere İngiltere, Kanada ve Avustralya'da uygulanan 'evden eğitim' sistemine son yıllarda talebin iyice arttığını belirten Gazeteci Nur Özkan Erbay, "ABD'de eğitim sitemi üç ana modelden oluşuyor. Devlet okulları, özel okullar ve evden eğitim olarak ayrılıyor. Evden eğitim sistemiyle eleştirel bakışın ve muhakeme gücünün geliştirilmesi amaçlanıyor. Devlet okulları, yoğun bir eğitim vermesine rağmen çocuklarda hayal gücü ve yaratıcılığı gerilettiği gerekçesiyle eleştiriler alıyor. 20 yıldır uygulanmakta olan 'evden eğitim' modelini tercih edenler ise son dönemlerde büyük artış gösterdi. ABD'de orta öğretim çağında yaklaşık 55 milyon öğrenci var. 2 milyondan fazla öğrenci ise 'evden eğitim' modeliyle okumakta. Dersler öğrencilere ailesi tarafından veriliyor. Yine bu öğrenciler, ebeveynlerince verilen dersin yeterli olup olmadığının kanıtlanması için merkezi sistem tarafından sınava tabi tutuluyor. Bu model ABD'nin yanı sıra İngiltere, Kanada ve Avustralya'da uygulanıyor. Evden eğitimi tercih eden aile yapısına bakıldığında ise farklı dini ve etnik gruplar dikkat çekiyor" diye konuştu.

ŞEKİLSELLİK YERİNE SAĞLAM İÇERİKEğitim sisteminde yapılan düzenlemelerin 'şekilsel' kaldığını söyleyen Prof. Dr. İrfan Erdoğan, "Eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı'nın tekelinde kalmamalıdır. Eğitim sistemimizde çok sık değişiklikler yapılıyor. Ancak bunlar biçimselliğin ötesine geçmiyor. Sürekli yapılan düzenlemeler eğitim sistemini yapboz tahtasına çevirdi" ifadelerini kullandı. Ayrıca Prof. Erdoğan, sürekli değişime uğrayan eğitim sisteminin vatandaşlarca takip edilerek yönetmeliklerin tartışılması gerektiğini ifade etti.

GUTENBERG'DEN ZUCKERBERG'E GEÇİYORUZProf. Heloise Ruskin, 'Sosyal ağlarken yükselirken, eleştirel düşünce düşüyor' başlıklı konuşmasında sosyal medyanın çocuklarda düşüncel becerileri azalttığına dikkat çekti. Prof. Ruskin, "Özellikle 1980-1990 arasında çocukların 'anlamakta zorlandıklarını' şöyle tespit etmiştim: Televizyon izleyerek kolejlere geliyorlardı. Bu da düşüncel becerilerini zayıflatıyordu. İnternetle beraber sosyal ağların gelişmesi 'TV'yi öğrencilerin okuma canavarı olmaktan çıkarttı. 12 yaş altının online olarak mesajlaşması sonucu ortaya çıkan bir 'facebook kuşağı' var. Sanal âlem diye adlandırılan sosyal medya, düşünmenin ve anlamanın önündeki engel olarak karşımıza çıkıyor. Yani Gutenberg Galaksiden Zuckerberg Galaksiye geçiyoruz."

11 Haziran 2012 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?