Mehmet Görmez Patrik II. İlia'yı Ziyaret Etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gürcistan Ortodoks Patriği ll. İlia'yı ziyaret etti.

Gürcistan Patriği ll. İlia'nın resmi davetlisi olarak Gürcistan'da bulunan Diyanet Işleri Başkanı Görmez, Patrikhane tarafından en üst düzeyde karşılandı.

Patrikhane ilahi korosu tarafından 'Ömrünüz uzun olsun' anlamı taşıyan ve sadece üst düzey ziyaretlerde söylenen ilahiler eşliğinde karşılanan Diyanet Işleri Başkanı Görmez, Patrik ll. İlia'nın davetinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Patrik İlia'nın şahsında tüm Gürcistan halkını sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Sizin Türkiye ziyaretiniz ve bizim bu ziyaretlerimiz hem iki ülke arasındaki kardeşliğin tesisi için hem de bölge barışı için son derece önemlidir." dedi.

Toplumlar arasındaki ilişkilerin devletten devlete, hükümetten hükümete, kurumlardan kurumlara ve milletten millete olmak kaydıyla dört yoldan olmasıyla çok daha anlamlı olacağını kaydeden Başkan Görmez'in ziyaretinden öne çıkan başlıklar şöyle;

"Din, bütün toplumların vicdanının en derininde yer alan değerler manzumesidir..."

Toplumlar arasındaki ilişkiler dört koldan olunca daha anlamlı olur. Devletten devlete, milletten millete, hükümetten hükümete ve kurumlardan kurumlara olan iliskiler sağlıklı olduğunda daha anlamlı olur. Toplumun vicdanını temsil eden dini kurumlar arasındaki ilişkiler her dördünü de olumlu yönde etkiler. Çünkü din, bütün toplumların vicdanının en derininde yer alan değerler manzumesidir. Dini kurumlar arasındaki ilişkiler halkların yürekleri, kalpleri arasındaki münasebeti kurarak halklar arasındaki barışı tesis ederler.

"Türkiye ile Gürcistan tarih boyunca iyi komşuluk ilişkileri içinde olan ve ortak akrabaları olan iki toplumdur..."

Türkiye ile Gürcistan tarih boyunca iyi komşuluk ilişkileri içinde olan ve ortak akrabaları olan iki toplumdur. 1800'lü yıllarda farklı inançlara sahip pekçok Gürcü vatandaş Türkiye'ye göçmüştür. Aynı şekilde Tiflis'te, Batum'da, Ahıska'da ortak akrabalarımız var. Aslında Türkiye'de Gürcülerin, Gürcistan'da Türklerin, Müslümanların varlığı iki ülkeyi birbirine daha çok yakınlaştıracak önemli unsurlardır.

"İnsanlık her konuda gelişme kaydederken farklı dinleri birlikte yaşatma konusunda gerileme yaşaması insanlık adına üzüntü vericidir..."

Tarihimize baktığımızda tarihte yaşanan güzellikleri modern çağlarda, bu çağlarda sürdürememek üzüntü vericidir. İnsanlık her konuda, her meselede önemli gelişmeler kaydederken farklı dinleri, inançları, kültürleri barış içinde birlikte yaşatma konusunda hala problem yaşaması, gerileme yaşaması insanlık adına üzüntü vericidir. Tiflis'e baktığımızda tarih boyunca Müslümanlık ve Hristiyanlığın iç içe yaşandığı bir şehir olmuştur. Müslümanların idaresinde olduğu zamanlarda Hristiyanlar özgürce kendi inançlarını yaşatmışlar, Hristiyanların idaresinde olduğu zamanda Müslümanlar kendi inançlarını, mabedlerini özgürce yaşatmışlar.

"Herkes yaşadığı yerde kendi inancını özgürce yaşayabilmeli..."

Gürcistan'da camilerin yüzde doksanı tarihten kalma camilerdir. Modern zamanlarda çok az bir kısmı yapılabilmiş onlarda evlerden çevirilerek yapılabilmiştir. Aynı şekilde İstanbul'a baktığımızda tarih boyunca dünyada eşi benzeri yokken farklı dinleri, medeniyetleri barış içinde yaşatmış eşsiz bir başkent olmuştur. Ankara'daki ifade ettiğim gibi Gürcü Hristiyan bir vatandaşımız nerede yaşıyorsa kendi mabedine sahip olması, kendi çocuklarına dini eğitimini vermesi en doğal hakkıdır. Aynı şekilde Gürcistan'da yaşayan bir Müsman da kendi inancını özgürce yaşaması, çocuklarına dini eğitimi vermesi, kendi mabedini yapması en doğal şeydir.

"İnsanların farklı inançlarından dolayı yeryüzünü birbirlerine dar etmeleri kabul edilebilir değildir..."

Bugün insanların farklı inançlarından dolayı yeryüzünü birbirine dar ederek, farklı inanç mensuplarına mabedlerini yapacak yeri bile vermemeleri kabul edilebilir birşey değildir. Bu konu bilhassa son yıllarda en önemli sorunlardan biri haline dönüşmüştür.

"Tüm dünyaya medeniyet merkezi olduğunu iddia eden Avrupa'da hergün bir camiye saldırı oluyor..."

Tüm dünyaya medeniyet merkezi olduğunu iddia eden Avrupa'da hergün bir camiye saldırı düzenlenebiliyor ya da nefretini göstermek için domuz kafası asılabiliyor.

Bunların cahil Müsmanlardan kaynaklanan sebeplerinin farkındayız. Ancak bu sebepler yeryüzünde hiçbir mabede saldırıyı mazur göstermez.

"Bütün ilahi dinlerin en temel ilkesi samimiyettir..."

Bütün ilahi dinlerin en temel ilkesi samimiyettir. Bu ilkeden hareketle iki ülke arasında ortak bir komisyon oluşturulduğunda her iki ülkede yer alan sorunlar daha kolay çözülecektir. İnanıyorum ki kuracağımız ortak heyet ortak sorunları ele alacaktır. İki ülke birlikte karar verirken hem Ahıska'daki Ahmediye Camii ve Batum'daki Aziziye Camii'nin restorasyonu konusunda gereken adımların atılacağına inanıyorum. Sadece her iki restorasyonda da her şeyin aslına uygun olması esas olmalıdır.

"İnsanlar yeryüzünü bir mabed olarak göremeyip kendilerini dar duvarlar arkasına hapsetmesiyle sorunlar başlamıştır..."

Allah'ın dinine baktığımız zaman, yaratıcının yeryüzüne gönderdiği peygamberlerin öğretilerine dikkat ettiğimiz zaman aslında bütün yeryüzü mabettir. İnsanlar yeryüzünü bir mabet olarak göremeyip kendilerini dar duvarlar arkasına hapsetmesiyle sorunlar başlamıştır. Bütün varlık O'nundur. Bütün kainatı o yaratmıştır. Bütün insanları O yoktan var etmiştir. Dolayısıyla yeryüzünü birlikte imar etmek esastır. Üzerinde durduğunuz sorunlar birlikte kuracağımız ortak komisyon tarafından ele alınacaktır.

Patrik ll. İlia ise Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in ziyaretinin tarihi bir ziyaret olduğunu belirterek, duyduğu memnuniyeti aktardı. Kendisinin Türkiye'de çok sıcak ve dostane bir şekilde karşılandığını da hatırlatan Patrik İlia, "Bu ziyaret ilişkilerimizin yeni bir aşamasıdır ve biz bu ziyarete çok büyük bir önem atfetmekteyiz. Çünkü aramızdaki ilişkiler hem bizim halklarımız hem de bölgedeki halkların iyiliğinedir." dedi.

Çocukluğunun geçtiği evde Müslümanlarla sıcak dostluklar, komşuluklar yaşandığını ifade eden Patrik İlia, şöyle konuştu;

"Benim büyüdüğüm ailede Müslümanlara karşı çok büyük bir saygı vardı. Annemin ve babamın Kuzey Kafkasya'lı dostları vardı ve onlar gelip evimizi ziyaret ederlerdi.

Annem ve babam büyük sevgiyle Müslüman dostlarını karşılardı ve evin en güzel odasını kendilerine verir, dini vazifeleri için seccade sererdi. Biz de yan odada dua ederdik. Dua ettikten sonra bir masanın etrafında oturup birlikte yemeklerimizi yerdik. Aramızdaki sevgi ve saygı çok büyüktü."

Patrik ll. İlia Başkan Görmez'e Gürcistan'daki sosyal yapı hakkında bilgi vererek, Türkiye'deki Gürcü vatandaşların dini talepleri ve dini eğitimi konusunda taleplerini iletti. Ziyarette Diyanet Işleri Başkanlığından ve Patrikhaneden üst düzey katılım oldu.

Ziyaretin ardından Patrik ll. İlia Başkan Görmez'e Patrikhaneyi gezdirdi.

12 Eyl 2014 - 23:03 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?