Kurban Bayramı Arapça Hutbe Duaları

Kurban bayramı namazı kaç rekattır, nasıl kıldırılır? Kurban bayramı namazı Arapça hutbe metni ve kurban bayram namazı hutbesi Türkçe okunuşu..

Kurban Bayramı Arapça Hutbe Duaları
+4
Video için play'e tıklayın

11 Ağustos 2019 günü idrak edeceğimiz Kurban bayramına sayılı günler kala, din görevlisi kardeşlerimizin en çok aradağı Kurban bayramı hutbe duaları olmuştur. Bu ihtiyaca bir nebze olsun cevap verebilme adına hutbe dualarını sizlerle paylaşıyoruz.

2019 YILI KURBAN BAYRAMI HUTBESİ YAYINLANDI..! HUTBEYİ İNDİRMEK İÇİN TIKLA >>>

Bayram namazlarında hutbe okunması ve hutbenin namazdan sonra okunması sünnettir. Minbere çıkan imam oturmadan cemaatin söylediği üç tekbirin bitmesini bekler. Cemaat tekbir okumayı bitirince, İmam hutbeye tekbir ile başlar.

Bir ayet ve hadis okuduktan sonra hutbenin metni okunmaya başlanır. Hutbenin Türkçe metni bittikten sonra imamın okuyacağı metin şöyledir;

İmam bu metni okuduktan sonra iki hutbe arasında oturur. İmamın iki hutbe arasında oturduğunda okuyacağı dua metni şöyledir;

İmam iki hutbe arasında okunacak duayı bitirdikten sonra tekrar ayağa kalkar ve ikinci hutbeyi okumaya başlar. İmamın ikinci hutbede okuyacağı Arapça hutbe metni şöyledir;

İkinci hutbe metni bittikten sonra Cuma hutbesinin sonunda okunan انَّ للهَ ياْ مُرُ... ayetinin yerine şu ayet okunarak Kurban bayramı namazının hutbe kısmı bitirilmiş olur.

İmam bu ayeti okuduktan sonra minberdeki görevi biter, cemaate tekbir getirmeleri için işaret verir, cemaat üç defa tekbir söylerken imam mihraba geçer. Yapılan dua ile birlikte bayram namazı bitirilmiş olur.

30 Ağustos 2017 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?