17 Ekim 2014 Tarihli Sakarya Cuma Hutbesi

Sakarya İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 17.10.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Stres Ve Tevekkül

HUTBE KONUSU: STRES VE TEVEKKÜL

Aziz Mü’minler!

Kainatın en üstün varlığı olarak yaratılan insan, durmadan dinlenmeden koşup giden bir ebediyet yolcusudur. Dönülmesi mümkün olmayan bu zorlu yolculukta başarılar ve sevinçler yaşadığı kadar bir takım sıkıntılar ve üzüntüler de yaşayacaktır. Yüce Rabbimiz Kur’anı Kerim’de:“Biz insanı (yüzyüze geleceği nice) zorluklar içinde yarattık. 1 buyuruyor. İşte biz, insan hayatında iç ve dış ortamlardan kaynaklanan sevindirici ve üzücü, faydalı ve zararlı, zorluk ve kolaylıklar içerisindeki değişikliklere stres diyoruz.

De ğerli Kardeşlerim!

Teknolojinin geliştiği, bilgi ve zenginliğin arttığı, modern hayatın yaşam standartlarını yükselttiği bu çağdaş dünyada insanlar yalnızlığa terk ediliyorsa, aile kurumu ciddi yaralar alıyorsa, komşuluk ilişkileri oldukça zayıflıyorsa, insanlar birbirine yabancılaşıyor ve uzaklaşıyorsa, sanayileşme ve metropol kentler insanları ayrışmaya, yalnızlığa ve fakirliğe itiyorsa, aşırı mal hırsı anlayışıyla insan bir tüketim yarışı içinde taşıyamayacağı yükü yüklenerek hayatı borç batağı içinde devam ettirmek zorunda kalıyorsa, sigara, alkol, uyuşturucu, internet ve eğlence çılgınlığı gibi her türlü bağımlılık insanın iradesini yok edip başka kuvvetlerin etkisinde bırakıyorsa, stres ve depresyon hemen yanıbaşında demektir. Bunlara ilaveten insan ruhunu zenginleştiren, ona gönül huzuru veren, maneviyat ikliminden uzaklaşma ve hayatı anlamlı kılan yüce değerlerin unutulması da eklenince stres ve depresyon kaçınılmaz olacaktır.

Aziz Kardeşlerim!

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de; “İnsanlar imtihandan geçirilmeden, sadece iman ettik demekle başıboş bırakı verileceklerini mi sandılar?2 beyanıyla bu dünya hayatında karşılaştığımız çile ve sıkıntıların yüce Rabbimiz tarafından bizlere lutfedilmiş birer imtihan vesilesi olduğu hatırlatılmıştır. Doğumundan önce babasını, en çok ihtiyaç duyduğu dönemde annesini, himayesinde olduğu amcasını, en büyük destekçisi olan eşini kaybeden, doğup büyüdüğü topraklardan hicret etmek zorunda kalan, maddi ve manevi birçok işkence ve zorluklara maruz kalan, birçok kez evlat acısı yaşayan Hz. Muhammed (sav) Efendimiz dünya hayatında karşılaşacağımız her türlü sıkıntı, zorluk, stres ve depresyon karşısında nasıl bir tavır sergileyeceğimiz hususunda bizler için en güzel örnektir.

De ğerli Mü’minler!

İslam; İman, ibadet ve ahlak esaslarıyla, dünya ve ahiret arasındaki dengeyi koruyan öğretileriyle bütün insanlık için eşsiz bir huzur ve mutluluk kaynağıdır. İbadetler içerdiği anlamlarla idrak edilerek layıkıyla eda edildiğinde bir gönül huzuru sağlar. İnsanı günah batağına düşmekten korur. Nefisleri ve kalpleri arındırır. Sadece bireylerin değil bütün toplumun arınmasına vesile olur. Bu noktada İslam; mü’minleri ibadet, sevgi, saygı, bilgi ve birlik mekânları olan camilere toplar ve onlara maneviyat aşısı yaparak toplumun gönlüne ferahlık sağlar. İşte bu yönüyle camiler, stres ve depresyona giden yolları kapatan kutsal mekânlardır.

Aziz Kardeşlerim!

Yüce Rabbimizin “Ey Muhammed! bir kere karar verip azmettin mi artık Allah’a tevekkül et. O’na dayanıp güven. Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever.”3 emriyle mümin, çile ve sıkıntılarla karşılaştığında hiçbir şüphe ve ümitsizliğe düşmeden, hiçbir korkuya kapılmadan sabreder ve Allah’a tevekkül eder. Yine mü’min; Yunus Emre’nin deyimiyle:

“Hoştur bana senden gelen

Ya hil’atü yahut kefen

Ya gonca gül yahut diken

Lütfun da hoş kahrın da hoş”

diyerek, Cenab-ı Hakka tevekkülünü ve teslimiyetini gösterir. Yüce Rabbimizin “Bana dua edin ki; duanızı kabul edeyim.”4 ilahi çağrısıyla mü’min, ellerini Rabbine açar, O’na dua eder, O’na yalvarır, O’na tevekkül eder, böylece kendini güvende hisseder. Korku ve ümitsizliğe düştüğünde veya karşılaştığı zorluk ve sıkıntılar karşısında sabreder, Allah’a tevekkül ederek korkuyu yener ve ümidini tazeler. Nefsin bitmek ve tükenmek bilmeyen arzularına kendini kaptırmaz ve asla yaratılış gayesini de unutmaz. Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez. Hayatın zorlukları karşısında karamsarlığa strese ve bunalıma düşmez.

Aziz Cemaat!

Hutbemi Hz. Peygamberimizin (s.a.s.) şu duasıyla bitirmek istiyorum : “Allah’ım sana teslim oldum, sana inandım, sana yöneldim ve sana tevekkül ettim.”5

1.Beled, 90/4

2.Ankebut, 29/2

3.Ali İmran, 3/159.

4.. Mümin. 40/60

5. Buhari, Teheccüt, 1

Hazırlayan: M.Ali YENER Serdivan Beşköprü Sanayi Camii İmam-Hatibi

Redaksiyon: İl Hutbe Komisyonu

29 Eyl 2014 - 08:36 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?