Yurtdışı Sürekli Göreve Atanacak Personel Sınav Duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Yurtdışı Sürekli Göreve Atanacak Personel Sınav Duyurusu yayınladı.

29.01.2014 - Ankara

​Başkanlığımız yurt dışı teşkilatında halen münhal bulunan Din Hizmetleri Müşavirliği/ Din Hizmetleri Ataşeliği/ Din Hizmetleri Koordinatörlüğü kadrolarına ve yurt dışı görev süresi dolacak personelden boşalacak kadrolar ile yeni ihdas edilen kadrolara atanacak personelin seçimi amacıyla sınav yapılacaktır.

Yurt Dışı Teşkilatına Sürekli Görevle Atanacak Personelde Aranacak Şartlar

a) Genel ve Özel Şartlar:

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

2. Dört yıllık dinî yükseköğrenim veren fakülte veya yüksekokullardan birinden mezun olmak,

3. Başkanlık teşkilatında vaizlik, müdürlük, uzmanlık, diyanet işleri uzmanlığı, din işleri yüksek kurulu uzmanlığı ve üstü görevlerde veya ilahiyat fakültelerinde öğretim üyesi olarak en az 3 (üç) yıl çalışmış olmak,

4. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen “Atanmalarında dinî öğrenim şartı esas alınan unvanlarda; itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde” ortak bir nitelik taşımak,

5. Aşağıda belirtilen ülkeler için gerekli olan yabancı dili bilmek,

6. Din işleri yüksek kurulu üyesi, genel müdür, daire başkanı, il müftüsü ile ilahiyat alanında profesör olanların yurt dışı temsil ve yeterlik mülakatında, diğer adayların mesleki ehliyet sınavı ile yurt dışı temsil ve yeterlik mülakatında başarılı olması,

7. Askerlik hizmetini yapmış veya muaf tutulmuş olmak,

8. Son beş yıl içinde aylıktan kesme ve daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak,

9. Yurt dışı sürekli görevden yurtiçi görevine dönenlerin, yeniden yurt dışı görevine atanabilmeleri için sınav tarihi itibariyle en az bir yıl fiilen çalışmış olmak,

10. Hizmetin gerektirdiği yurt dışı temsil ve yeterliğine sahip olmak.

b) Yabancı Dil Şartı

Yurt dışı teşkilatındaki kadrolara sürekli görevle atanacak personelde aranacak yabancı dil türü, ülkelerin hizmet grup ve sınıflarına göre şöyledir:

1. I. Grupta bulunan ülkelere atanacakların, öncelikle görevlendirileceği ülkenin resmî dilini veya yaygınlığına göre İngilizce, Almanca veya Fransızca dillerinden birini bilmesi.

2. II. Grupta bulunan ülkelerden;

a) Türkçe ve lehçelerinin konuşulmadığı ülkelere atanacak personelin, ilgili ülkenin dilini veya Rusça ya da Slav dillerinden birini yahut yaygınlığına göre o ülkede konuşulan İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinden birini bilmesi.

b) Türkçe veya lehçelerinden birinin konuşulduğu Azerbaycan, Bulgaristan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Moğolistan, Romanya, Özbekistan, Türkmenistan ve Yunanistan'da bulunan kadrolara sürekli görevle atanacak personelde yabancı dil bilme şartı aranmaz.

3. III. Grupta bulunan ülkelerden;

a) Resmî dili Arapça olan veya yaygın olarak Arapça konuşulan ülkelere atanacak personelin Arapçayı ya da yaygınlığına göre o ülkede konuşulan Avrupa dillerinden birini bilmesi,

b) Arapçadan başka bir dilin veya dillerin resmî dil ya da yaygın konuşulan dil olduğu ülkelerde bulunan kadrolara atanacak personelin o ülkede konuşulan resmî dili veya yaygın dillerden birini ya da Arapça veya Avrupa dillerinden birini bilmesi.

c) Yabancı Dil Seviyesi

1. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından; Müşavirlik için en az 70 (yetmiş) puan, Ataşelik için en az 60 (altmış) puan ve Koordinatörlük için en az 50 (elli) puan almış olmak veya ÖSYM tarafından buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak.

2. Yabancı dil yeterlik belgelerinin geçerlilik süresi beş yıldır ve bu sürenin hesaplanmasında mesleki ehliyet sınavının yapıldığı tarih esas alınır. Ancak, ilk atamasında gerekli dil belgesini ibraz etmiş, ikinci defa aynı unvanla ve aynı yabancı dil aranılan yerlere atanacaklar ile ilk atamasında yetmiş ve üzeri dil puanı belgesi veya ÖSYM tarafından buna denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgesi bulunanların aynı yabancı dil aranılan yerlere sonraki atanmalarında yabancı dil yeterlik belgesi aranmaz.

3. Yükseköğretim Kurulunca denkliği kabul edilen lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimini yurt dışında tamamlayanlardan, eğitimini tamamladığı dile ilişkin yabancı dil belgesi istenmez.

Başvuru Süresi, Şekli ve Yapılacak İşlemler:

1. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar 30/01/2014-14/02/2014 tarihi mesai bitimine kadar istenilen belgelerle birlikte;

a) Başkanlık merkezinde görevli olanlar birimleri aracığı ile Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne,

b) Taşra teşkilatında görevli olanlar İl Müftülüklerine,

c) Eğitim merkezlerinde görevli olanlar Eğitim Merkezi Müdürlüklerine,

d) Yurt dışında görevli olanlar Din Hizmetleri Müşavirlik ve Ataşeliklerine,

e) İlahiyat Fakültelerinde görevli olanlar ise doğrudan Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunacaklardır.

2. Aday isim listeleri 14/02/2014 Cuma günü mesai bitimine kadar müracaat mercileri tarafından

[email protected] elektronik posta adresine bildirilecektir.

3. Taşra ve Yurt Dışı Teşkilatında görevli olan adayların başvuru evrakı en geç 24/02/2014 Pazartesi günü mesai bitimine kadar müracaat mercileri tarafından APS veya Kargo ile Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne ulaştırılmış olacaktır. Postadaki vaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle postada herhangi bir gecikmeye meydan verilmemesi için başvuru evraklarının son gününe kadar bekletilmeden gönderilmesi daha uygun olacaktır.

29 Oca 2014 - 20:05 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?