Diyanet'in Davetine Katılacak Cemaatlerin Listesi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan tarihi zirvede, masanın etrafında yer alacak cemaat ve tarikat ve STK temsilcileri belli oluyor.

Diyanet’te gerçekleştirilecek tarihi zirvede masanın etrafında yer alacak cemaat ve tarikat temsilcileri belli oluyor.

FETÖ tehdidi nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarihinde ilk kez gerçekleştirilecek "Cemaatlerle buluşma" toplantısına davet edilecek cemaat ve tarikatlar netleşiyor.

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından titizlikle hazırlanan listede Nakşibendi, Kadiri tarikatları ile Nur cemaatlerinin önde gelen grupları yer alacak.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası Diyanet İşleri Başkanlığı tarihinde ilk kez gerçekleştirilmesi planlanan "Diyanet-Cemaatler Buluşması"na davet edilecek dini sivil yapılar listesi üzerinde de titizlikle duruluyor.

EHL-İ SÜNNET KRİTERİ

Diyanet görevlileri, cemaat, tarikat ve sivil toplum kuruluşlarının tasnifini yaparken Ehl-i Sünnet itikadına bağlılığı esas alıyor.

Nakşibendi ve Kadiri Tarikatı ile Nur Cemaati'nin önde gelen gruplarına yeşil ışık yakılırken, Kur'an ve sünnete muhalif yapılar muhatap alınmayacak.

İslami değerleri istismar eden sapkın oluşumların ve Diyanet'i tanımayan radikal akımların da üstü çizildi.

Bazı şahıs ve grupların Başkan Mehmet Görmez'in ev sahipliğindeki toplantıya çağrılıp çağrılmaması konusunda ise kararsızlık yaşanıyor. Diyanet'in FETÖ tehdidini ele almak amacıyla tertipleyeceği toplantıya davet etmeyi düşündüğü dini yapılar şöyle:

Risale-i Nur Cemati:Yazıcılar Grubu (Hayrat Vakfı)Mehmet Fırıncı'nın başında bulunduğu Nesil GrubuRisale-i Nur camiasında "Okuyucular" olarak bilinen Kurdoğlu GrubuHizmet Vakfı GrubuMehmet Kırkıncı'nın başında bulunduğu Meşveret GrubuMed-Zehra GrubuZehra GrubuGeçtiğimiz aylarda vefat eden Said Özdemir'in önayak olduğu İhlas Nur GrubuMustafa Sungur'un kurduğu Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı

Nakşibendi Tarikatı:İskender Paşa Cemaatiİsmailağa CemaatiMenzil CemaatiErenköy CemaatiFETÖ lideri Fetullah Gülen'in gençliğinde torunu Sadi Efendi'ye "Atatürk aleyhinde konuşuyor" iftirası atıp cezaevine attırdığı Erzurumlu Alvarlı Efe'nin yolunu takip eden Alvarlı Efe CemaatiNakşibendiliğin merkezi konumundaki Norşin'de (Bitlis'in Güroymak ilçesi) Şeyh Nurettin MutluYine Norşin'de Şeyh Abdülkerim Çevik ile Şeyh AlamuddinDiyarbakır'da Norşin koluna bağlı Seyda Molla Hüseyin ElçiDenizli'de Norşin koluna bağlı kanaat önderlerinden ve Nurulayn Medreseleri kurucusu Seyyid Şeyh Nurullah Yüce El AbiriBitlis'in Mutki ilçesine bağlı Koyunlu köyünde bulunan Oxin Medresesi'nin başındaki Şeyh Fethullah AyteŞanlıurfa'da Hazne'ye bağlı Şeyh İzettin AksanErzincan'da Norşin'e bağlı Şeyh Muhammed NayırTillo'da MHP'li Oktay Vural'ın akrabası Şeyh Burhaneddin MücahidiKızıltepe'de Şeyh Selahaddin El Haleli ve Şeyh Rıdvan SevinçElazığ Karakoçan'da Şeyh Ubeydullah KavumaniElazığ merkezde Norşin'e bağlı Şeyh Hayrettin KoçKonya'da Seyda Muhammed KonyeviCizre'deki Nakşibendi temsilcileri

Diğer tarikat, cemaat ve STK'lar:Süleyman Hilmi Tunahan CemaatiTillo'da Kadiri Tarikatı temsilcisi Şeyh Muhammed Bedrettin Aydın ve diğer Kadiri temsilcileriHüda-Par'a yakınlığıyla bilinen Mustazaflar CemiyetiMısır'daki Müslüman Kardeşler'e yakınlığıyla bilinen İhvan CemaatiEnsar VakfıMolla M. Tayyip Elçi'nin kurucusu olduğu Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV)İlim Yayma CemiyetiKaragümrük'teki Cerrahi TekkesiKubbealtı Grubu

Kaynak: Karar Gazetesi

25 Eylül 2016 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?