Görmez, Kafile başkanlarıyla bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl hac organizasyonunda görev alacak kafile başkanlarıyla bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl hac organizasyonunda görev alacak kafile başkanlarıyla bir araya geldi.

Ankara Büyük Anadolu Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Görmez, hac için zihnen, kalben, ruhen ve ilmen hazırlık yapılması gerektiğini söyledi. Görevlendirilen kafile başkanlarına hac hizmetlerinin tamamında büyük görevler düştüğünü kaydeden Başkan Görmez, mebrûr bir hac için, görevlilerin bilgi ve hikmet ve özenle çalışmasını istedi. Haccın, acıya dönüşmemesi için, yapılacak görevlerde çok dikkatli olunması gerektiğine değinen Başkan Görmez, şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımız Kâbe’de hacı, havaalanında acı olmaya devam ediyorsa biz vazifemizi yapmamışız demektir. Onun için öncelikli olarak, bu yaptığımız organizasyonun sıradan bir organizasyon olmadığının bilincinde olmalı, bunun aynı zamanda da bu milletin fertlerinin arınmış ve bilinçlenmiş bireyler olarak kutsal beldelerden dönmelerini sağlamak için çıkılmış bir kutsal yolculuk olduğunu bilmeliyiz. Vazifemiz, hacıları Kâbe manzaralı odalarda konaklatıp kazasız belasız Türkiye’ye getirmek değildir. Bizim asıl vazifemiz, vatandaşlarımızın mebrûr bir hac yapmış olarak ülkelerine dönmelerini sağlamak ve döndükten sonra da arınmış bir hâl ile bu toplumu arındırmalarını sağlamaktır.”

Hacılara Kur’an eğitimi devam edecek…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından geçtiğimiz yıldan bu yana hac ve umreye gidecek vatandaşlara Kur’an-ı Kerim eğitimi verildiğini de hatırlatan Başkan Görmez, bu hizmetin bu yıl da devam edeceğini dile getirdi. Hac ve umre organizasyonlarıyla bir yılda yaklaşık beş yüz bin vatandaşın kutsal topraklara ulaştırıldığını vurgulayan Başkan Görmez, Diyanet’in kutsal topraklara gitmeye hazırlanan hacı adaylarına yönelik başlattığı kampanyanın büyük bir eğitim hizmeti olduğunu kaydetti.

“Terör olayları, Allah’ın rahmet yüklü mesajlarının bilinmemesinden kaynaklanıyor”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasına önceki gün Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde gerçekleştirilen terör saldırısına da değinerek, şehit olanlara rahmet, ailelerine ve bütün Türkiye’ye başsağlığı diledi. Terör olaylarının yaşanmasının temel nedenlerinden birinin maneviyat eksikliği olduğuna işaret eden Başkan Görmez, şunları söyledi:

“Dün 10 tane vatan evladı şehit oldu. Bayramın ikinci günü de 9 tane vatan evladı şehit olmuştu. O günden bugüne etrafımızda yanan ve ülkemizi kuşatan ateşi görüyorsunuz. Bütün bunların maneviyatsızlıktan ve Müslüman olmanın idrakine varamamaktan kaynaklandığını biliyoruz. Bu olaylar İslâm’ı bilememekten, Allah’ın rahmet yüklü mesajlarını bilememekten kaynaklanıyor."

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

04 Eylül 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?