Müezzinlere İmamlık Yolu Açılabilir

Diyanet İşleri Başkanşığı, ilk defa müezzinliği atananların imamlık taleplerini değerlendirmeye aldı. Detaylar haberimizde..

muezzinlere-imamlik-yolu-acilabilir.jpg
Haber albümü için resme tıklayın

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada;

Diyanet İşleri Başkanlığına ilk ataması müezzin-kayyım kadrosuna yapılan ve halen bu kadrolarda çalışan personelden imam-hatip kadrolarına atanma şartlarını taşıyıp bu kadrolara geçmek isteyenlerin talepleri göz önüne alınarak her ay yapılan cami görevlisi nakil sınavında imam hatiplik kadrolarına başvuruda bulunabilmeleri için bir seçeneğin olmadığı, kolaylık sağlanmadığı, veya farklı uygulama ile düzenli olarak başvuruların değerlendirilip sonuçlandırılmadığı, bu yönde gelen taleplerinin başkanlıkça değerlendirmemesi sebebiyle bu kadrolarda çalışanların mağdur oldukları yönünde üyelerimiz ve personel tarafından sendikamıza çeşitli bilgilerin ulaştığı belirtilerek, her ayın ilk salı günü İl/İlçe Müftülüklerince münhal bulunan camiler için yapılmakta olan cami görevlisi yarışma sınavına başvuruda bulunabilmelerinin önündeki engelin kaldırılması, söz konusu sınavda başarılı olup tercih hakkı elde edenlerin DİBBYS İKYS üzerinden mevzuatta öngörülen camilere atanmalarına imkan sağlayacak şekilde gerekli düzenlemenin yapılması yönündeki talebimizi Bağımsız Diyanet Sen olarak 24/11/2017 tarihli ve 186 sayılı yazı ile Diyanet İşleri Başkanlığına iletmiştik.

Diyanet İşleri Başkanlığı 26.12.2017 tarih ve E.121211 sayılı yazı ile sendikamıza hitaben verdiği cevapta “Söz konusu görüş ve önerileriniz değerlendirilmek üzere kayıtlarımıza alınmıştır.”ifadeleri ile konuyu çözeceğine söz verdi.

Bilindiği üzere, Diyanet İşleri Başkanlığı mevzuatına göre imam-hatip kadrosunda çalışan cami görevlisi ile müezzin-kayyım kadrosunda çalışan cami görevlisi arasında hiçbir fark olmadığı gibi maaş ve özlük haklarında da bir fark ve eksiklikte bulunmamaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 43 üncü maddesinin “Başmüezzin ve müezzin-kayyımların ortak görevleri” başlıklı (ı) fıkrasında “İmam-hatibin bulunmadığı zamanlarda imam-hatiplik görevlerini yapmak.” hükümleri çerçevesinde müezzin kayyımlar imam hatiplik görevini de icra etmektedirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Eşdeğer kadrolar başlıklı 44 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında ise “imam-hatip ve müezzin-kayyım” kadrolarında çalışanların aynı (beşinci) kademede oldukları, yine aynı yönetmelikte ikinci fıkrasında “eşdeğer kadrolardan aynı kademede bulunan kadrolar arasındaki geçişler ile üst kademeden alt kademelerdeki kadrolara geçişlerde, adaylığı kalkmış olmak ve atanılacak kadronun şartlarını taşımak kaydıyla ilgili mevzuatında belirtilen diğer şartlar aranmaksızın sınavsız atama yapılabilir.” ifadeleri yer verilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu mağduriyeti Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Eşdeğer kadrolar başlıklı 44 üncü maddesinin “ atanılacak kadronun şartlarını taşımak kaydıyla ilgili mevzuatında belirtilen diğer şartlar aranmaksızın sınavsız atama yapılabilir.” “ hükmü gereğince veya Diyanet İşleri Başkanlığının kurum için naklen atama işlemlerini düzenleyen “Atama ve yer Değiştirme Yönetmeliği” ile “Sınav Yönetmeliği” hükümleri arasında da sadece müezzin- kayyımların naklen atamalarına dair ayrı bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu sebeple açıktan ilk defa ataması müezzin-kayyım kadrolarına yapılan personelin sadece Başkanlıkça yapılan kurum içi naklen atama sınavı usulüyle imam-hatip kadrolarına geçişine imkân verilmesi, il müftülükleri tarafından yapılan nakil sınavı ile atamalarının yapılmaması mağduriyetlere sebebiyet vermekte; aynı zamanda ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir.

İlk defa müezzin-kayyım olarak atanıp imam-hatip kadrolarına atanmaları yönünde taleplerin karşılanmaması sebebiyle personelde istek azalması, performans düşüklüğü ile birlikte farklı kurumlara geçiş talepleri de oluşmaktadır.

Mevzuat yönünden imam-hatip kadrolarına atanma şartlarını taşıyan ve atanmak isteyen müezzin-kayyımlar her ay düzenlenen cami görevlileri nakil sınavı çerçevesinde veya sınavsız olarak mevzuatın öngördüğü camilere atamalarının yapılması durumunda kendisini yenilemesine ve kişisel hizmet performansının artmasına katkı sunacaktır. Böylece kamu hizmetinin etkin ve verimli yürütülmesi sağlanmış olacak, uzun süre boş kalan camilerin imam-hatip ile buluşacak, vatandaşların da din hizmeti ile buluşmasının önü açılacaktır” ifadelerine yer verdi.

25 Şub 2018 - 22:32 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?