Köylü hasarlı tarihi camiyi yıktı, kurulun 11 yıl sonra haberi oldu

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde 1999 Depremi'nde zarar gören ve köylüler tarafından yıkılarak yerine yenisi yapılan tarihi Yanık Köyü Camii'nin yıkıldığından, 11 yıl sonra haberdar olan Anıtlar Kurulu, köylüler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde 1999 Depremi'nde zarar gören ve köylüler tarafından yıkılarak yerine yenisi yapılan tarihi Yanık Köyü Camii'nin yıkıldığından, 11 yıl sonra haberdar olan Anıtlar Kurulu, köylüler hakkında suç duyurusunda bulundu.

İsmini aldığı Yanık köyünde bulunan tarihi cami, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde ağır hasar gördü. Caminin hasarlı oluşu nedeniyle ibadetlerini iki yıl çadırlarda yapmak zorunda kalan köylüler, camiyi yıkarak yerine yeni bir cami yapmaya karar verdi. Hasarlı cami, Anıtlar Kurulu'ndan izin alınmadan yıkıldı. Cami için dernek kuran köylüler, yardımseverlerin desteğiyle yeni bir cami inşa etti. Caminin köylüler tarafından yıkılmasından 11 yıl sonra Sakarya Müze Müdürlüğü yetkilileri, kontrol için köye geldiklerinde tarihi caminin yerinde olmadığını fark etti.

Müze yetkilileri, durumu Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne bildirdi. İnceleme başlatan kurul, 1991 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca tarihi eser olarak tescillenen camiyi, izin almadan yıktıkları gerekçesiyle yıkımı yapan köylüler hakkında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Yıkılan cami için yıllar sonra haklarında soruşturma açılan köylüler, büyük şaşkınlık yaşadı.

Sakarya Müze Müdürü Hurşit Yazıcı, geçen yıl jandarma ile birlikte tarihi caminin de bulunduğu bölgede taşınmazları görmek istediklerini belirterek, "Biz jandarma ile birlikte bölgedeki taşınmazları yerinde görüp bakmak istedik. Dolaştığımızda, bazı olmayanları tespit ettik. Biri de o köydeki camiydi. Raporlarımızı yazdık. Koruma Kurulu'na gönderdik. Kocaeli Koruma Kurulu araştırdı. Camiyi yıkarlarken kuruldan izin alınmamış. Köylüler 'depremde hasar gördü. O nedenle yıktık' Bursa kurulu o dönemde tespit yapmıştı. Yıkanlar hakkında yasal soruşturma olacak." diye konuştu.

{loadposition reklam}

MUHTAR: CAMİNİN KURULA BAĞLI OLDUĞUNU MÜZE MÜDÜRÜNDEN ÖĞRENDİK

Köy Muhtarı Sibel Baykal, 1861 yılında köyü kuran büyüklerin kilise kalıntısından kalan malzemeleri kullanarak tarihi camiyi inşa ettiğini söyledi. 1967'deki depremde caminin minaresinin yıkıldığını kaydeden Baykal, köylüler tarafından onarımı yapılan caminin, 1999 depreminde de büyük hasar gördüğünü ifade etti. Deprem dönemindeki muhtar ve azaların, caminin onarımıyla ilgili mühendis görüşüne başvurduğunu belirten Baykal, şunları ifade etti: "Köy karar defterinde gördüğüm kadarıyla taş bina olan caminin yanlarında ve ortasında büyük hasar oluşmuş. Burada ibadet yapmanın sakıncalı ve can güvenliğini riske soktuğunu tespit ediyorlar. Bir dönem cami bahçesinde çadır içerisinde ibadetlerine devam ediyorlar. Cami ihtiyacı olunca o camiyi yıkıyorlar. Yerine hayırseverlerin ve devletin yardımıyla şimdiki cami yapıldı."

Müze müdürünün, bir süre önce muhtarlığa gelerek tarihi camiyi sorduğunu kaydeden Baykal, "Caminin, Anıtlar Kurulu'na bağlı olduğunu duyunca çok şaşırdım. Bugüne kadar hiçbir yetkili kapımızı açmadı. Benden önceki dönemde de hiçbir köylü veya o dönem köyün idaresinde olanlar böyle bir olaydan haberleri bile yok. Sadece caminin hasarlı olduğuna ilişkin ve caminin yıkılıp yeniden yapılması için muhtarlık tarafından karar defterine geçen bir tespit var." diye konuştu.

07 Ekim 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?