Stratejik ortaklık ders kitaplarına girdi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ''Uluslararası İlişkiler Dersi''nin programında yapılan değişiklikle Türkiye'nin ABD ile stratejik ortaklığı, Ortadoğu'da izlediği politika ve bu politikanın bölge ülkeleriyle olan ilişkilere etkisi kapsamlı ele alınacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ''Uluslararası İlişkiler Dersi''nin programında yapılan değişiklikle Türkiye'nin ABD ile stratejik ortaklığı, Ortadoğu'da izlediği politika ve bu politikanın bölge ülkeleriyle olan ilişkilere etkisi kapsamlı ele alınacak. İran-Irak Savaşı, Türkiye-Filistin Kurtuluş Örgütü ilişkileri ve Suriye ile ilişkilerde yaşanan sorunlar üzerinde durulacak.

İran'da İslami rejimin kuruluşunun ve Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgal etmesinin Türkiye'nin uluslararası politikadaki yerini nasıl etkilediği araştırılacak ve sınıfta tartışılacak. Derste ayrıca, Küresel sorunlar konusu ele alınırken öğrencilere ''nükleer tehlike'', silahlanma için yapılan harcamaların ve silahların tahrip gücünün artmasının uluslararası ilişkilerdeki olumsuz etkileri anlatılacak. Türkiye'nin ABD ile stratejik ortaklık ilişkisinin soğuk savaş sonrası dönemde de sürdüğü ele alınacak. Türkiye'nin 2000'li yıllardan itibaren bölgesel ve küresel ölçekte etkili bir dış politika izlediği de vurgulanacak. Uluslararası İlişkiler Dersi'nin programında yapılan değişiklikler, 2013-2014 öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere ders kitaplarına yansıtılacak.

ABD ile Türkiye'nin stratejik ortaklık ilişkisiSöz konusu ders programında ABD'nin korsan devlet İsrail'in Filistin'de yaptığı vahşete sesini çıkarmamasının nasıl bir ortaklık anlayışıyla izah edileceği de merak konusu. Öte yandan ABD'nin, Ege Denizinde muavenet zırhlımızı vurması, kardak krizinin perde arkası, 2003 yılında da ABD tarafından 8 askerimizin başına Süleymaniye'de çuval geçirilmesi, Mavi Marmara'da İsrail askerlerince öldürülen Türkleri ABD'nin hatırlamıyor olması, ders kitaplarında geçip geçmeyeceği de tartışılan konular arasında. Kısacası, ABD ile Türkiye'nin stratejik birlikteliğinin her platformda Türkiye'nin aleyhine olan ortaklığı nasıl izah edileceği kafalarda soru işaretlerine neden olacak...

06 Temmuz 2012 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?