Arafat'ta hazırlıklar başladı

Suudi Arabistan hükümeti, en önemli hac farizalarından Arafat Vakfesi için çalışmalarını hızlandırdı. Arafat'ta hacı adaylarını Mina'ya taşıyacak raylı sistemin kontrolleri tamamlandı.

Suudi Arabistan hükümeti, en önemli hac farizalarından Arafat Vakfesi için çalışmalarını hızlandırdı. Arafat'ta hacı adaylarını Mina'ya taşıyacak raylı sistemin kontrolleri tamamlandı. Türk hacıları daha önceki yıllarda olduğu gibi 9 numaralı yoldan Arafat'a 25’er binlik üç sefer halinde otobüslerle peyderpey çıkartılacaklar.Dünyanın dört bir tarafından Mekke-i Mükerreme'ye ulaşan hacı adayları, Arafat Ovası'nda vakfe zamanı milyonlarca kişi olması sebebiyle Cebel-i Rahme Tepesi'ni önceden ziyaret ediyorlar. Ancak Hazreti Adem ile Havva validemizin buluştukları tepede bu yıl Suudlu görevliler, gelen ziyaretçilerin rahatça dualarını yapmalarına engel oluyorlar. Bu tepeyi ziyaret etmeyi ibadet olarak görmenin bidat olacağını belirterek ziyareti engellemeye çalışan Suudluların bu ikazlarına aldırış etmeden Müslümanlar bu tarihi mekanı ziyaret etmeyi sürdürüyorlar.

Arafat'ta bulunan hacıları Mina'ya indirmek için inşaatı geçen yıl tamamlanan raylı sistem de bu yıl tam kapasite çalıştırılacak. Ancak raylı sistemi Körfez Arap ülkelerinden ve Suudi Arabistan'ın içinden gelen hacılar kullanabilecek. Türk hacıları, daha önceki yıllarda olduğu gibi Terviye günü saat 16.00’dan itibaren otobüslerle arefe günü başlangıcı olan saat 02.00’ye kadar Arafat Ovası’na götürülecekler. Hastalar da ambulanslarla hastanelerden alınıp, hacı olabilmeleri için Arafat'a çıkartılacaklar. Ayrıca bu yıl ilk defa Diyanet İşleri Başkanlığı, Arafat Ovası’nda çöplerin dağılmaması için Türk hacı adaylarına çöp poşeti dağıtacak.

Arafat ve Mina'da klimalı çadırların elden geçirilmesine başlanırken, altyapı da yenileniyor. GSM şirketleri, yeni istasyonlar kurarak şebekeyi güçlendirirken, bazı bölgelere de TIR'lara yüklenen mobil istasyonlar yerleştirildi. 3 milyon hacı adayının Arafat'ta cep telefonları ile rahatça konuşmalarına imkan sağlanıyor. Arafat'ta bozuk yollar asfaltlanırken, bazı ana güzergahlar daha da genişletilerek yeni kaldırım taşları döşeniyor. Ayrıca Arafat'ta hizmet veren hastane ve polikliniklerin ikmalleri sağlanıyor. Arafat'ta çadır kurulma işlemleri başladı. Bazı bölgelerdeki tuvaletlerdeki arızalar da gideriliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Bürosu, Mekke i Mükerreme'de bulunan Türk gazetecileri Arafat Ovası'na çıkararak, çalışmaları yerinde incelemelerini sağladı. Türk hacılar ise Cebel-i Rahme'ye tırmandıklarında dünyadaki en büyük arzularının gerçekleştiğini ifade etti. İlerleyen yaşlarına ve sarp yamaçlardan güçlükle tepeye çıkmalarına rağmen Türk hacı adayları durumlarından şikayet etmiyor. Hayattaki en büyük muratlarının gerçekleştiğini belirten hacı adayları, memleketlerindeyken 'Cebel i Rahme'ye gidince beni de hatırla' diye dostlarının isimlerini zikrederek onlara dua ediyor. Türk hacı adayları, Cebel-i Rahme Tepesi'ni istila eden seyyar satıcılar ve dilenci çocuklardan da yakınıyor.Suudlu yetkililerin ağaçlandırdıkları Arafat Ovası’na tepeden bakıldığında Peygamber Efendimizin, "Arafat Ovası orman olmadıkça kıyamet kopmaz" sözü hatırlanıyor. Ağaç sayısının artması ile yeşermeye başlayan ve sonbahar yağmurlarıyla beslenen Arafat Ovası, hadis-i şerife uygun olarak her geçen yıl artarak yeşilleniyor. Haccın üç farzından en önemlisi olan Arafat Vakfesi ise bayramdan bir gün önce yapılıyor. Türk hacılar, telviye günü, yani arife gününden bir gün önce Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kiraladığı otobüslerle ihramlı olarak Arafat'a getiriliyor. Sabaha kadar çadırlarda namaz ve dualarını yapan hacılar, arife günü vakfe duasının ardından öğle ile ikindi namazlarını birleştirerek kılıp güneşin batımından sonra Müzdelife'ye hareket ediyor. Müzdelife'den nohut büyüklüğünde 70 tane taş toplayan hacılar, gecenin bir kısmını burada geçirip, Müzdelife Vakfesi’ne duruyorlar. Hacılar ertesi gün Mina'da Cemerat denilen şeytan taşlama noktasında taşları atmaya başlıyorlar. Suudi yetkililer, üç katlı olan şeytan taşlama noktasında önceki yıl dördüncü katı inşa ederek, bölgedeki izdihamı önlediler. Şafi mezhebinde olanlar, Mina'da 3 gün durmaları vacip olduğundan bu hacılar için kurulan çadırların etrafı alçıpan ile kapatılarak daha kullanışlı hale getiriliyor.

16 Ekim 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?