Aycan: İslam'da "Süresiz Nafaka" Yok

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, süresiz nafakaya ilişkin açıklamasında; "İslam'da Süresiz Nafaka Yok" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, süresiz nafakaya ilişkin açıklamasında; "Süresiz nafakayı beş yıl ile sınırlandırarak bu süreden sonra yoksul eşleri devlet güvencesine almayı planlıyoruz. Bu düzenleme kişinin onuru ve şahsiyeti için daha uygun olacaktır" dedi.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, yeniakit.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. Aycan, "Süresiz nafakayı süreli hale getirirken hiçbir kadının mağduriyetine izin vermeyeceğiz" dedi.

'Evlilikler azalırken, boşanmalar artıyor'

Türkiye'de evliliklerin azaldığına dikkat çeken Aycan,"2018 yılında yaklaşık 150 bin çift boşanmış. Bu sadece 150 bin çiftin yani 300 bin kişinin sorunu değil. Bunların aileleri, anneleri, babaları ve kardeşleri var. Yani çok daha büyük bir sorunu kapsıyor"ifadelerini kullandı.

'Çocuk velayetinin ortak olması lazım'

Çocuklu evliliklerde boşanmanın daha zor olduğunu ifade eden Aycan,"Boşanan ailelerde çocuk varsa sorunlar daha da artıyor. Çocuğun kimde kalacağı meselesi var. Bunlarda tartışmanın ve kavganın ayrı bir boyutu. Biz buna da sessiz kalmayarak kanun teklifi verdik. Bu konuyla ilgili İnsan Hakları Beyannamesi'ne girmiş ve bizim de onayladığımız bir kısım var. Çocukların velayeti ile ilgili düzenlemeyi TBMM'ye verdik. Velayetin ortak olmasını istiyoruz"şeklinde konuştu.

' Nafaka hapsini engellemeliyiz'

Türkiye'nin daha önceki yasalarında nafakanın 1 yıl ile sınırlandırıldığını hatırlatan Aycan,"Nafakada eşin ödemek zorunda olduğu para var. Adamın işi yokken nasıl ödeyecek? Ödemek istese bile işi olmadığından ödeyemediği ay için üç ay hapis yatıyor. Hapis yatarkende ödeyemediyse üç ayda ordan ceza geliyor. Peki bu iş nereye kadar böyle devam edecek?"ifadelerini kullandı.

'İslam'da süresiz nafaka yok'

Milliyetçi Hareket Partisi olarak hiçbir kadının mağduriyetine izin vermeyeceklerini vurgulayan Aycan, sözlerine şöyle devam etti:

"İslam Dini'nde, Avrupa'da ve İslam ülkelerinde süresiz nafaka yok. Süresiz nafakayı süreli hale getirmek için çabalıyoruz. Bunu yaparken de evlilik süresiyle bir ilişkilendirme oluşturacağız. Nafakayı 5 yıl süre ile sınırlandırmayı planlıyoruz. Ondan sonra da yoksullaşan ya da ekonomik sıkıntıya giren kadın veya erkeğin de güvence altına alınması gerektiğini düşünüyoruz. Devlet güvencesine almak şeklinde bir çözüm bulduk. Bir fon kurarak geçinemeyen kişilere aylık bağlanması şeklinde bir düşüncemiz var. Başka bir insandan para alamaktansa sosyal devlet ilkesine bağlı kalarak yardımlaşmayı düzenlemeye çalıştık. Bunun da kişinin onuru ve şahsiyeti için daha uygun olacağını düşünüyoruz"

Kaynak: Yeni Akit Gazetesi

12 Nisan 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (505) 137 84 04
Reklam bilgi

Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?