Hacda hem Kur’an öğrendiler hem de sigarayı bıraktılar

Adana’dan 2. kafile olarak kutsal topraklara giden 295 hacıdan Kur’an-ı Kerim okumasını bilmeyen 106'sı Kur'an öğrendi, 15 hacı da sigarayı bırakarak Türkiye’ye döndü.

Adana Şakirpaşa Hava Limanı Dış Hatlar Terminali’nden kutsal topraklara giden hacılar kafileler halinde gelmeye başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organizasyonuyla giden hac görevlerini tamamlayarak Türkiye’ye dönen Adana 2. hacı kafilesinde bulunan 295 kişi, Suudi Arabistan Hava Yolları’nın tarifeli seferiyle döndü.Hacılar, yakınları tarafından sevinç gözyaşları, çiçekler ve Türk bayrakları ile karşılandı. Duygulu anların yaşandığı karşılama töreninde, günlerdir görmedikleri çocukları, torunları ve yakınlarına kavuşan hacılar ile onları karşılayan yakınları gözyaşlarını tutamadı.Kafile Başkanı Seyhan Müftüsü Halil Uzun, haclarının çok güzel geçtiğini belirterek, “İnanıyorum ki hacılarımız yaptıkları ibadetlerle günahlarını erittiler.“ dedi.Kafilede bulunan hacılara Kur'an-ı Kerim okumasını ve tecvit öğrettiklerini aktaran Uzun, 8 din görevlisiyle adeta bir seferberlik ilan ettiklerini ve hacılara Kur’an öğrettiklerini söyledi.286 kişiden 106’sının kursa katıldığını aktaran Müftü Uzun, “Kadınları iki erkekleri ise 6 guruba ayırdık. 106 kişiye de kuran okumayı öğrettik. Mekke’de Kur’an okumasını ilk öğrenen hacılarımızdan Ali Osman Çirkine Arafat’ta bir şilt takdim ettik.” diye konuştu.Uzun kafilede ayrıca sigarayı bırakma kampanyası yaptıklarını belirterek, “Medine’de başlattığımız kampanyada 15 hacımız sigarayı bırakarak yurda döndüler. Bu sebepten dolayı kafile başkanı ve tüm din görevlilerine müteşekkil olduklarını ifade ettiler.” ifadelerini kullandı.Kafiledeki hacılardan Fatma Şanlı, kutsal topraklarda bulunmanın tarif edilemez bir duygu olduğunu, tüm insanlığın huzur ve mutluluğu için dua ettiklerini kaydetti. Şanlı, ”Güzel bir hac ibadeti yaptık. Allah herkese bu duyguyu yaşamayı nasip etsin. Kurban Bayramı'nı da orada geçirdik. Görevimizi tamamlayarak memleketimize sağ salim döndük. Tavsiyem genç yaşta hacca gidin. Allah tüm hacılarımızın haccını kabul etsin." dedi.Mustafa Büyükgüzel ise genç yaşta hacca gidilmesi tavsiyesinde bulunurken, “Çünkü ne kadar yaşlı giderlerse o kadar çok haccın farizasını yerine getirmekte aciz kalıp zorlanıyorlar. Hacca gitmeye güç yettiremeyenlere ise tavsiyem mutlaka bir kez umreye gitsinler. Sigara içenlere tavsiyem ise iki senelik sigara parasını bir tarafa biriktirsinler. Onunla bir umre yapsınlar." ifadelerini kullandı.

08 Kasım 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?