Din-Bir-Sen Lütfi Şenocak ile yola devam dedi

Özerk Diyanet Vakıf Çalışanları Birliği Sendikası (Din Bir Sen )’in 2.Olağan Genel Kurulu 10-11 Kasım 2012 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı Vakıf Evinde gerçekleştirildi.

Kongre Sonucunda Lütfi ŞENOCAK ve ekibi Din Bir Sen üyelerinden yetkiyi alarak yeniden Genel Başkanlığa seçildi.

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK açılış konuşmasında, Din Bir Sen’in kuruluşundan bugüne kadar yapmış oldukları hizmetleri, projeleri ve faaliyetleri özetleyerek anlattı. Topluma faydalı sendikacılığın istikrarlı bir şekilde devam edeceğini bütün herkese göstereceklerini belirtti.

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK ; “2009 yılından beri süre gelen ve gün geçtikçe büyüyen, genişleyen bu kutlu mücadelede emeği geçen; başta sendikamızın kurucu üyelerine, genel başkan yardımcılarına, il başkanı ve il yönetim kurulu üyelerimize, hiçbir sıfat ve unvan almadan bir gönül eri olarak görev yapan isimsiz kahramanlara sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Amacımız bu muhabbeti bilgiye, marifete, tanımaya, tanışmaya, bilmeye, anlamaya ve yaşamaya dönüştürmektir.”

“Biz Tuna nehrinden abdest alıp, Viyana önlerinde namaz kılan ecdadın torunlarıyız. Sadece Türkiye gündemini değil, dünya gündemini de takip eden ve olması gereken aktif sendikacılığı da yerine getirmeye çalışan, gönül erleriyiz. Hal böyle olunca, bugün Arakan’daki vahşetin ve Suriye’deki zulmün faillerine karşı özgür Suriye ordusunun vermiş olduğu mücadelenin her safhasında bizlerde yanlarında olduk. Bizler Din-Bir-Sen olarak, Arakan’a ve özgür Suriye ordusuna, kardeş kuruluşumuz İFAM ’la birlikte tırlar dolusu yardımda bulunduk ve bundan sonrada bulunmaya devam edeceğiz.”

Şenocak ; “Durum böyle iken, Din-Bir-Sen olarak sadece üye toplayan; bir taşla iki kuş vuran ve hanesine bir üye katmak için türlü entrikalar çeviren sendikal anlayıştan farklı, mücadeleci, duyarlı ve dünya penceresinden bakabilen örnek sendikacılık mücadelesi veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Tıpkı Yunus misali Sular hep aktı geçti, kurudu vakti geçti,Nice han nice sultan, tahtı bıraktı geçti,Dünya bir penceredir, her gelen baktı geçti.”dedi.

Anlam Verilemeyen Şiddet, Mutluluğun Zehiridir.

Kadınlara şiddet konusunda hassasiyetle durduklarını belirten Şenocak; “Siz bugün aile hayatınızda şiddeti ön plana çıkarıp, hayatınızın dibe batan tarafını süslü tepsilerle sunarsanız, yarın sizlerin evlatları da aynı yolun yolcusu olacaklardır. Bu nedenle hayat yolculuğunuzda inişlerin ve çıkışların da durağı olduğunu unutmayalım. Din-Bir-Sen olarak, hassasiyetimizin gereği defaten haberini yaptığımız ve kadınlarımıza uygulanan şiddetin çözümü noktasında, gerek basında gerekse gittiğimiz her teşkilat çalışmasında ve toplantılarımızda ısrarla üzerinde durduğumuz “hakem olayı” nın gerekliliğini anlatmaya çalıştık.”

Şenocak;” Aslında sunduğumuz öneriler, tayin edilecek bir hakem tarafından eşlerin karşılıklı sorunlarının enine boyuna tartılarak çözüme varılmasıydı. Ve şükürler olsun ki, Aileden sorumlu Sayın Bakanımız bizim bu önerilerimiz neticesinde hakem olayına başvurdu ve bu çalışmadan sonra boşanmalar azalmaya başladı.”dedi.

Özgür ve Değerlerimize Saygılı Anayasa!

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK Yeni Anayasanın en kısa zamanda tamamlanması gerektiğini belirterek; “Her düzenin bir gidişatı, her mekânında bir kuralı vardır. Mekânlar arasında huzurlu yaşamında karşılığı anayasadır. Yani her görüş temsilcisinin fikriyatına duyulan saygı sonucu oluşan sivil bir anayasadır. Bu nedenle yapılacak yeni anayasanın sivil toplum temsilcisi olarak her türlü görüş ve öneride Desk ve Din-Bir-Sen olarak her zaman varız diyoruz.”

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK; Mevcut yönetimdeki arkadaşlardan kurum değişikliği nedeniyle yeni dönemde yönetiminde bulunamayan: Süleyman ÇALIŞKAN, Mehmet ÇELİK ve Mehmet PEKER’ e sendikanın kuruluşundan bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve desteklerinden dolayı teşekkür ederek hukuki bağımızın kopması, manevi bağımızın kopması anlamına gelmediğini, ayrılan arkadaşlarında bu doğrultuda desteklerinin devam etmesinden dolayı şükranlarımı bir kez daha belirtmek istiyorum.”dedi.

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK açılış konuşmasının sonunda;““Hep birlikte yürüttüğümüz bu kutlu mücadelemizde verdiğiniz destek için hepinize bir kez daha teşekkür ediyor. Gelecek günlerin bizler için hayırlar getirmesini yüce Mevla’mızdan temenni ediyorum.”dedi.

Din Bir Sen'in tüm Türkiye’de teşkilatlanmış teşkilat üyeleri arasında gayretli çalışmaları nedeniyle, başarılı olan il başkanları ve ilçe başkanları plaketle ödüllendirildiler.

Kongrenin cumartesi günkü bölümünün bitiminden sonra ses sanatçısı Ahmet İNAN’ın vermiş olduğu Tasavvuf müzüği konseriyle katılımcı ve delegeleri coşturdu.

200 Delegeden 118 delegenin katıldığı oylamada 116 geçerli oyun 113 ünü alan Genel Başkan Adayı Lütfi ŞENOCAK ve ekibi 4 yıllık yürütme ve yönetme yetkisi alarak yeniden seçildi.

13 Kasım 2012 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?