DHBT Binlerce Adayı Mağdur Etti!

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, "KPSS ve DHBT Sınavları Binlerce Adayı Mağdur Etti" açıklamasında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

09 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (2018-DHBT) değerlendirme işlemleri tamamlanarak sınav sonuçlarının 26 Aralık 2018 tarihinden itibaren açıklanmasının ardından mağdur olan binlerce aday ne yapacağını şaşırdı. Konuyla ilgili Diyanet Bir-Sen’i arayarak Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda neden önlem almadığını soran adaylar, mağduriyetlerinin gündeme taşınmasını isterken, özellikle tüm belgeleri tamam olan hafız ve ilahiyat mezunlarının açıkta kalmaları Diyanet camiasının sesinin yükselmesine neden oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, son yapılan DHBT sınavların da 0,5 kuralının uygulandığını, bu kurala göre her bir testten 0,5 neti olmayanların puanının hesaplanmaması nedeniyle pek çok adayın mağdur olduğunu belirterek şunları söyledi.

“0,5 kuralı uygulanacağı kılavuzda yer aldı, ancak ÖSYM konuyla ilgili açıklama yapmadığı için bu kuralın uygulanacağını unutan veya kılavuzu okuyamayan binlerce adayın emeği heba oldu. 62-72 puan alıp DHBT puanı hesaplanmayan adaylar maalesef 2 yıl beklemek zorunda kalacaklar.

ÖSYM’nin bu yıl ilk defa uyguladığı ‘yanlış doğruyu götürür’ kuralı ile adaylar şoke oldu! Her iki alandan birinde neti kalmayan adayların diğer bölümde ne kadar doğru neti olursa olsun sınavları okunmadı.

Görülüyor ki ÖSYM’nin uygulamaları sonucu liyakatli ve yıllarını hafızlığa ve ilahiyat eğitimine adamış binlerce eğitimli insan 1 saatlik sınav sonucunda mağdur olmuş, liyakatli olduğu halde müracaatları engellenmiştir. Bu sınav sonucun da hafızlarımızın tüm umutları 2 yıl ertelenmiştir. Ümitleri ve hayalleri yıkılan bu eğitimli insanların için de bulunduğu ruh hâlini anlayacak ve onlara gerekli desteği kim verecek?

Diyanet İşleri Başkanlığı, müracaat esaslarında 2016 ve 2018 KPSS ve DHBT sınavlarının en yüksek puanını dikkate almanın önünü açarsa bu mağduriyet büyük oranda çözülmüş olacaktır. Aksi hâlde ilahiyat fakültesi mezunu ve hafız olduğu halde binlerce kişi mağdur olacaktır. Sınav mağdurları çözümü Diyanet İşleri Başkanlığından beklemektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, sınav mağdurlarının sesini duymasını ve mağduriyetlerin önlenmesi için gerekli çalışmaların yapılmasını emretmesini istiyoruz.”

31 Aralık 2018 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?