"Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali" Muğla'da yapıldı

Kur’an Kurslarında eğitim gören kız öğrenciler arasında 17 yaş altı "Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali" Muğla'da yapıldı.

Kur’an Kurslarında eğitim gören kız öğrenciler arasında 17 yaş altı "Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali" Muğla'da yapıldı.Sunuculuğunu Elif Nur Alan’ın yaptığı yarışma, saygı duruşu, istiklal marşı ile başladı. Din Hizmetleri Uzman Vekili Sevdegül Çekiç ‘in aşrı şerif okumasının ardından yarışma öncesi bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Belgin Aydın; yarışma kurallarından bahsederek onlara başarı dileğinde bulundu. Türkiye’de 1.717.000’kişinin Kur’an okuduğunu, öğrendiğini belirtti. Yaz Kur’an Kursu Öğrencileri hakkında bilgi verdi. ‘‘Gel bu yaz, Kur’an-ı sende gönlüne yaz’’ sloganı ile start verdiklerini, Kur’an-ı Kerim’in yanı sıra Gençlik Spor Müdürlükleri ile bir protokol imzaladıklarını ve bu protokol çerçevesinde her ilde sportif aktiviteler için salonlarını tüm Kur’an Kursu öğrencilerine tahsis ettiğini, kullanabileceğini ve ücretsiz yararlanacaklarını belirtti. Aydın konuşmasında; Cumartesi ve Pazar demeden çalıştıklarını, 16.000’e yakın Kur’an Kursu açtıklarını, hizmet ettiklerini, her alana ellerini uzatacaklarını ve 30.000 personel ile hizmet verdiklerini belirtti. Aydın; bazı müjdelere de dikkat çektiği konuşmasını ‘‘işitme engelliler için hizmetlerimiz var. Yeni çalışmalarımızla onlar için kolaylaştırıcı düzenlemeler gerçekleştirdik. Türkiye’de 1100 yabancı uyruklu misafirlere Kur’an okutuyoruz’’ diyerek noktaladı.Muğla Müftüsü Hasan Başiş, yarışma öncesi yaptığı konuşmada; ‘‘hepiniz hoş geldiniz, Bu yarışmanın Muğla’da yapılması ve misafirleri burada görmekten mutluluk duyuyorum.’’ dedi. Yarışmaya katılan öğrencileri motive eden Başiş, öğrencilere başarılar diledi.Muğla Gazi Mustafa Kemal (G.M.K) Konferans Salonunda düzenlen Kuran'ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finaline vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar 7 bölgeden katılan ve bölgelerinde birinci olan öğrencilerin verdiği Kuran ziyafetini dinledi. Yarışmada öğrenciler Kuran'ı Kerimden belirlenen sure ve ayetleri okuyarak jüri üyelerinden tam puan almak için Kuran'ı Kerim'i en güzel şekilde okumaya gayret etti. Yarışmaya, İstanbul, Trabzon, Samsun, Sivas, Kütahya, Isparta ve Ağrı İlleri katıldı.Komisyon Başkanlığını Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Belgin Aydın’ın yaptığı yarışmanın Komisyon Üyeleri; İstanbul Uzman Vaizi Muteber Gülsefa Uygur ve Tokat Artova Vaizi Zeynep Güler’den oluştu.Yarışma sonunda Kütahya'dan katılan Beyza Nur Köse birinci, Samsun'dan katılan Hamdiye Nur Balçık ikinci, İstanbul'dan Marıana NKAH (Meryem Enkah) üçüncü oldu.Yarışmada birinciye 5 cumhuriyet, ikinciye 4, üçüncüye 3, diğer yarışmacılara da ikişer cumhuriyet altını ayrıca Öğretici hocalarına da 2’şer Cumhuriyet altını hediye edildi.

Kaynak: Muğla Müftülüğü

18 Haziran 2013 - Müftülük


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?