Türkiye'deki camilerde mimari sorunu var

‘Engelsiz cami engelsiz ibadet’ projesi kapsamında Tuzla’da yeniden düzenlenen bir camideki törene katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.

‘Engelsiz cami engelsiz ibadet’ projesi kapsamında Tuzla’da yeniden düzenlenen bir camideki törene katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez, camilerin hem mimari hem kullanım hem de temizlik yönüyle yeniden ele alınması gerektiğini belirtti. Görmez, Türkiye'de camilerde ciddi bir mimari sorunu bulunduğu belirterek, bu konuda çalışma yürüttüklerini söyledi.

Mehmet Görmez, Tuzla Belediyesi tarafından engellilere yönelik yeniden düzenlenen Çiçekçiler Camii’nin açılış törenine katıldı. Tuzla Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen törende konuşan Görmez, camilerin Müslümanlar için önemine dikkat çekerek Türkiye’deki şehir ve kırsal alanda bulunan cami sayılarına yönelik çarpıcı bilgiler verdi. Türkiye’de 30-40 yıl boyunca cami yapımında köyden kente göçen fakir ama bir o kadar da mabed sevgisi taşıyan insanlar tarafından yapıldığını anlatan Görmez, Avrupa’da Müslümanların yaptırdığı yaklaşık 5 bin cami bulunduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet döneminden günümüze kadar cami istatistikleri veren Görmez, “Türkiye’de 86 bin cami var. Cumhuriyet döneminde bu sayı 11 bindir. Bu 86 bin camiden 50 bini ise köylerde, gerisi şehirlerde bulunuyor. Şehirlerdeki 36 bin camiden 6 bini apartman altında hizmet veriyor.” dedi. Köy ve kent nüfusları dikkate alındığında yüzde 25 kırsal nüfusa 50 bin, yüzde 75’e ise 36 bin cami düştüğünü anlatan Görmez, engelli vatandaşların bu konuda desteklenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de 8 milyon engelli bulunduğunu ve bu yıl proje ile bu insanlara ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Görmez, Hz Muhammed’in yanında 50 engelli sahabi olduğunu belirterek peygamberin bu sahabilerle çok iyi ilişkileri olduğunu anlattı.

Konuşmasında camilerdeki sorunları sıralayan Görmez, en önemli meselelerden biri olarak mimari sorununu gördüklerini ve bu konuda Mimar Sinan Üniversetisi ile ortak bir çalışma yürütüldüğünü ifade etti. Camilerin kadınlar tarafından kullanımı konusunda da sorunlar bulunduğunu anlatan Görmez, “Tıpkı Resul-u Ekrem zamanında olduğu gibi Osmanlı döneminde nasıl ki sultan mahfiline muadil olmuş ve en güzel mekan olmuşsa, camilerimizde de bu en güzel mekanları oluşturmak gibi bir görevimiz var.” dedi. Görmez, ayrıca engelli ve çocuklar için de camilerde düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ve bu kampanya ile bu ihtiyaçları gidermeye çalıştıklarını belirtti.

03 Ekim 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?