Müslüman dünyanın Avrasya cephesi dilimlendi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Çağımızın Kerbela'sına dönüşen Gazze'ye ve Gazze halkına yönelik insanlık dışı saldırıların bir an önce bitmesini temenni ediyorum'' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Çağımızın Kerbela'sına dönüşen Gazze'ye ve Gazze halkına yönelik insanlık dışı saldırıların bir an önce bitmesini temenni ediyorum'' dedi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Hilton Otel'de düzenlenen ''Gelenekten Geleceğe Avrasya'nın İslam Ufku'' ana temasıyla düzenlenen 8. Avrasya İslam Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmada, yeni hicri yılın İslam alemine, barış huzur ve esenlik getirmesini diledi.

''Bir Muharrem ayındayız. Aşura'nın arefesindeyiz. Bu vesileyle başta şehitlerin serçeşmesi Hz. Hüseyin olmak üzere Kerbela'da can veren bütün şehitleri rahmetle, tazimle yad ediyorum. Çağımızın Kerbela'sına dönüşen Gazze'ye ve Gazze halkına yönelik insanlık dışı saldırıların bir an önce bitmesini temenni ediyorum'' diyen Görmez, son 2 yılda hayatlarını kaybeden İslam Şurası üyelerini de andı.

Görmez, 8'incisi düzenlenen Avrasya İslam Şurası'nın, İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan sonra Avrasya coğrafyasındaki dini liderleri bir araya getiren en büyük istişare organına dönüştüğünü dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: ''Geçtiğimiz birkaç yüzyılın karmaşık, kaotik çalkantıları içinde doğusuyla batısıyla tüm Müslümanlar kayda değer sıkıntılarla yüz yüze geldiler. Pek çok yerde zulüm, horlanma ve dışlanma Müslümanların gündelik tecrübelerinin bir parçası haline geldi. Bu süreç o kadar ağır ve o kadar acıtıcı bir şekilde işledi ki gönül coğrafyamızın pek çok köşesinde Müslümanlar önlerine çıkan yeni sorunlarla, inanç, kimlik ve beyan başta olmak üzere pek çok problemle baş etmek zorunda kaldılar.

Bu bağlamda Müslüman dünyanın Avrasya cephesi adeta dilimlendi ve komünizmden faşizme, ateizmden İslam karşıtlığına hemen her celsede Müslüman varlığını hedef alan amansız saldırıların hedefi haline geldi. Köklü Müslüman geçmişi, dinin her birimizi soluklandıran, besleyen, tahkim eden rahmeti sayesinde bugün Allah'ın izn-ü keremiyle yeni bir sürece girdiğimizi söyleyebiliriz.

Bu sürecin zorunlu bir sonucu olarak Avrasya İslam Şurası üye ülkelerinin her birinde Müslümanlar birbirlerinden farklı sorunlarıyla, birbirlerinden farklı tecrübeleriyle modern zamanlarda İslam'ın yeniden inkişafı için gayret sarf ediyorlar. Şura, bu bağlamda söz konusu tecrübelerin paylaşılması, dertleşme imkanları ve ortak hedefler belirleme arayışları açısından hepimize yeni ve elverişli fırsatlar sunmuştur.''

20 Kasım 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?