Her Din Görevlisi Peygamber Varisidir

Din-Bir-Sen, dur durak bilmeyen gayret ve çalışmaları yanında düzenli olarak katıldıkları, müftülüklerin mutat toplantılarından birini de geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi.

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak ve Başkan Yardımcısı Zeki Çolak’ın katılımları ile Konya Selçuklu İlçe müftülüğün de gerçekleşen toplantının öncesinde Selçuklu İlçe Müftüsü Ali OKUTAN’ı Makamında Ziyaret ettiler. Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK ve Başkan yardımcısı Zeki ÇOLAK, müftü OKUTAN’a Din Bir Sen’in projelerini, amaç ve misyonunu anlatarak karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunduktan sonra Selçuklu’da görev yapan din görevlilerinin aylık mutat toplantısına katıldılar.Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Şenocak toplantıda; İmam ve Müezzinlerin sorunlarına değinerek camilerimizde ki lavaboların kullanımı hakkındaki sıkıntıları diler getirdi.Şenocak; “Türkiye genelinde cami sayıları her geçen gün halkımızın gayretli çalışmaları sayesinde artmaktadır. Camilerimizde bulunan tuvaletler ve lavabolar halkın her türlü hizmetine açık bir şekilde kullanılmaktadır. Birçok merkezi bölgede cami lavaboları ücret alınarak kullanılmaktadır. Ne yazık ki ücret alınmayan birçok cami lavaboları ve tuvaletler kullanımdan dolayı kirlenmektedir. Kirlenen lavaboların temizliği camilerde din hizmeti sunan imam ve müezzinlerimiz tarafından yapılmaktadır.” Dedi.Şenocak; “ Camilerin halkın ortak kullanım alanı olduğu gibi lavabolarda ortak kullanım alanıdır. Bakımı ve temizliği imam ve müezzinlerimiz tarafından değil daha çok yerel yönetimlerdeki belediyeler, muhtarlıklar ve cami yaşatma dernekleri tarafından yapılması daha uygun olacaktır. Çünkü bu kullanım alanları sadece caminin değil halkın kullanımı için yapılmış şehir ve köy tuvaletleridir. Dolayısıyla bakımı ve temizliği yerel yönetimler tarafından yapılmalıdır. Buraların temizliğinden cami görevlileri sorumlu tutulmamalıdır”. Dedi.Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak sözlerine şöyle tamamladı; “İmamlarımız camilerin lavaboları ve tuvaletleri ile ilgilenmemelidirler. Her geçen gün yüksek tahsile sahip imamlarımız yetişmekte, bu arkadaşlarımız hafızlık, siyer, tashihi huruf, ilmihal, yüksek okul ve üniversite mezunlarıdır. Bu arkadaşlarımızdan cami, lavabo ve tuvalet temizleterek yararlanamayız. Bu vesile ile eğer din görevlilerimizden üstün verim almak istiyorsak ilk önce onların çalışma şartlarını iyileştirmemiz gerekir”, diyerek sözlerini tamamladı.

Din-Bir-Sen

28 Kasım 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?