Diyarbakır DES'ten Basın Açıklaması

Diyarbakır DES il yönetiminin Eğitim öğretimle ilgili oluşan sorunlarla ilgili basın açıklamasıdır.

Müdür puanlaması kısmen adalete gölge düşürdü

Değerlendirmeye tabi tutulan müdürlerden 75 ve üstü puan alan idarecilerin durumu değerlendirildiğinde geçerli not alanların durumunda dikkate değer bir sıkıntının olmadığı, ancak 75’in altında puan alan idarecilerin durumlarında tam adilane bir değerlendirmenin yapılmadığı, geçerli not alan idarecilerin dile getirmesinden anlaşılmaktadır. Yapılan kalitesiz bir değerlendirme MEM üzerinde bir kara leke olacağı için İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yapılan şikayeti dikkate alarak, varsa bir haksızlığın düzeltilmesi ve bu su-i istimale meydan veren kimseler hakkında soruşturma açılması gerekmektedir. Örneğin bir idareci 100 tam puan almışsa muhakkak incelemeye tabi tutulması, ayrıca her kişiye ait değerlendirmelerin kişinin sayfasına açık olması, aldığı düşük puanın nereden kaynaklandığını bilmesi sağlanmalıdır diye düşünüyoruz.

Kendinizi değerlendirin,

75 puanın altında puan alan idareci eğitimcilerinin en az iki arkadaşına ve kendince puan tablosunu doldurup, üç puanın aritmetik ortalamasını kendisine verilen puanla karşılaştırsınlar, eğer sübjektif bir değerlendirmenin yapıldığı kanaatini hasıl olursa muhakkak Bölge İdare Mahkemesine başvurmayı ihmal etmemeleri gerekir. Esas itibariyle yasa iyi bir niteliğe sahip olmasına rağmen uygulayıcılar yasayı değerden düşürebiliyorlar. Anayasamızda da çok yararlı ifadeler yer alıyor ancak yargıçlarımızın kanaati anayasayı askıda bırakıyor. Bunun için meydana gelen her haksızlığa hukuk nezdinde itiraz etmeye hakkımız var.

TEOG yerleştirmeleri,

Malumunuz son on yılda dört İl Müdürü geldi gitti, ama Diyarbakır öğrencilerinin rahat okuyabileceği yeterli derslikler yapılmadı/yapılamadı. Halbuki Süleyman Demirel kampusu kapasitesinde üç eğitim kampusu yapılabilseydi bu sorun çoktan hal olmuştu. Becerisizlikten dolayı bazen mali yıl sonu itibariyle paranın geri gittiği de biliyoruz. Bu, Diyarbakır insanına yapılan en büyük zülümdür. Diyarbakır insanının okumaktan başka alternatifi yoktur. Maalesef bunu bilen bir sinsi ruh bu alanı tam olarak öğrencilerimize açmıyorlar. Büyükşehir Belediyesi de bu konuda ilgisiz davranıyor. Belediyenin de eğitim öğretim konusunda aktif durumuna gelmesi ve en önemli toplumsal sorun olan maarif meselesiyle uğraşmasını bekliyoruz.

Kürtçe öğretmenleri eylemi,

Kürtçe dersi öğretmenleri eninde sonunda atanacaklar, keşke bu kadar gecikmeseydi, ne yazık ki her alanda olduğu gibi eğitim meselesinde de işler gevşek işliyor. Kimi öğretmen adayları da bu mesleği kamuoyunda itici hale getirecek kadar siyasileştiriliyorlar. Bir de şöyle bir söylenti dolaşıyor, açlık görevine gideceklermiş deniliyor. Bir bu eksikti hani kısa yoldan kahraman olma yolu var ya, yarın öbür gün bir kuruluşun yada kurumun eş başkanı olmak için bir bedel gerekiyor ya. Vah vah, arkadaşlar ülkemizde ne kadar kirli bir siyaset var ki hayatın her alana bulaşıyor.

Ana dille eğitim,

Bu konuda da kim hangi dili istiyorsa o dille eğitim görsün/görmeli, unutmayalım en yararlı eğitim usulü iki dilli eğitimdir. Bir çocuk için anadilden bahsediyorsa okul çağına kadar zaten o dili öğreniyor demektir. Devletin resmi dilinin yanı sıra anadilinin de okulda geliştirilmesi gerekir diye düşünüyoruz. Bununla birlikte ancak pilot okullar açılmalıdır, haydi bakayım bu bölgenin adı Kürdistan’dır deyip tüm okullarda Kürtçe eğitim verelim derseniz yeni yeni bir sorunlar başlatmış oluruz. Bunun da farkında olmak lazım.

Sendikaların kale alınmaması,

Bu konuda neden sendikalar düşünceleri kale alınmıyor derseniz, sendikalarımızın işi olmayan işe karışarak gereksiz polemik yapmalarından kaynaklanmaktadır. Müdür puanlamasında her ilde şubesi bulunan sendika temsilcilerinin gözlemci olarak muhakkak bulunması lazımdı.Eğitim öğretime ciddi bir katkısı olmayan , üyelerinin yetiştirmesine yönelik bir çalışma yapmayan sendikaların daha çok muhalif kanat gibi sadece basın açıklamaları yapmaları ve bu açıklamanın siyasi içerikli olması sendikaları değerden düşürmektedir. İşte görülüyor en çok üyesi olan sendikalarımızın her biri bir partinin arka bahçesi durumuna düşmüş bir görüntü veriyorlar.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Diyarbakır DES İl Yönetimi adına İl Başkanı Eyüphan KAYA

26 Ağu 2014 - 15:35 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?