Diva-Sen'den Diyanet'e MBSTS Önerileri

Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, ÖSYM tarafından yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'na önerilerde bulundu.

MESLEKİ BİGİLER SEVİYE TESPİT SINAVI

Diyanet İşleri Başkanlığı ilgili mevzuatı uyarınca, görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve en iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla;

Görev veya görev yerlerini değiştirmek isteyen cami görevlileri ile önceden müktesebi olup başka unvanlarda görev yaparken Kur’an kursu öğreticiliği, imam-hatiplik veya müezzin kayyımlık kadrolarına geçmek isteyenler, kariyer unvanlar için yapılacak sınavlara katılacaklar, yurtdışına din görevlisi olarak gitmek isteyenler, Hac ve umre hizmetlerinde (Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi olarak görevlendirilecek personele yönelik Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı gerçekleştirmektedir.

Ancak MBSTS uygulamaya geçtiği günden beri bir takım eksikliklerin ve şikayetlerin olduğu bilindiği halde, ne hikmetse çözümü hususunda Başkanlığımızca çalışma yapılamamıştır. Diva-Sen olarak bahse konu serzenişlerin ortadan kaldırılması ve görevlilerin kuruma karşı aidiyet duygusunun gelişmesi için daha önce yapmış olduğumuz yapıcı katkılarımızı bir kez daha yapma ihtiyacını duyduk. Bu nedenle;

1. MBSTS müracaatının bir kanadı olan sınav ücretinin her seferinde farklılık göstererek artırılması tepkilere neden olmaktadır. Söz konusu ücret daha makul miktara çekilmelidir. Zira alınan miktarın önemli kısmı sınavda görev alanlara yevmiye olarak verilmektedir.

2. Sınavda sorulacak olan soruları hazırlayan ekip, Başkanlığımız uhdesinde görev yapan uzman ve yardımcıları tarafından fevkalade hazırlanabilir olmasına rağmen ÖSYM maharetiyle yapılmakta ve bu da sınava girenlerin görevlerini yakından ilgilendirmeyen sorulardan müteşekkil olduğu görülmektedir.

3. Her il merkezinde yapılmaması da ayrı bir eleştiri maddesidir. Hakikatte sınav merkezleri ve görev alacak görevlilerin kurum personeli tarafından rahatça temini mümkün gözükmektedir.

4. ÖSYM maharetiyle yapılmasına karar verilmesinin mantığı eğer tarafsızlık ilkesinin temini maksadıyla yapılmakta ise, o halde kurumu ilgilendiren tüm sınavların da aynı şekilde kurum harici kuruluşlar maharetiyle yapılması icap etmektedir.

5. MBSTS için diğer illere giden görevlilere yolluk ve yevmiye ödenmesi bazı müftülükler tarafından tahakkuk ettirilmemektedir. Dolayısıyla bu mağduriyetin de ortadan kaldırılması önem arz etmektedir.

6. MBSTS sonuçları bazı taleplerde ülke genelinde geçerli sayılmakta ancak hac ve umre görevlendirilmelerinde neden sadece il genelinde hayat bulmaktadır? Hac ve umre görevi için de ülke geneli uygulanması daha isabetli olacağı kanaatindeyiz.

7. Başkanlığımızın maharetiyle görevlilerin serzenişini havi bu ve diğer problemlerin çözüme kavuşturulacağına olan inancımızı halen korumaktayız.

Mustafa ÇOPURSUZDiva-Sen Genel Başkanı

20 Şub 2018 - 21:18 - Sendika


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?