10 Ekim 2014 Tarihli Sakarya Cuma Hutbesi

Sakarya İl Müftülüğünün yayınlamış olduğu 10.10.2014 tarihli Cuma Hutbesi: Tükenmeyen Zenginlik: Kanaat

HUTBE KONUSU: TÜKENMEYEN ZENGİNLİK: KANAAT

Muhterem Mü’minler!

Bir mü’min için en kâmil vasıflardan biri de kanaattir.“Kanaat: kişinin Allah’ın kendisine dünya nimeti olarak verdiği paya rıza göstermesi kısmetine razı olması başkalarının elindekine göz dikmeyip tok gözlü olması ve aşırı kazanma hırsından kurtulmasıdır”[1]

Kur’an-ı Kerim’de kanaatkârlığın önemi vurgulanırken dünyaya ve mala karşı aşırı düşkünlük de şu ayet-i kerime ile yerilmiştir: “Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah'a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız”?[2] Peygamberimiz (sav)’de “Dünyada tıpkı bir veya bir yolcu gibi davran”[3] buyurmuştur.

Değerli Müslümanlar!

Kanaatkâr olmak, az çalışmak, yokluk içinde yaşamak mevcutla yetinmek değil elimizden gelen gayreti gösterdikten sonra ele geçenle yetinmektir. Gücünün yettiği ölçüde çalışıp kazanmak Müslüman’ın görevidir. Kur’an-ı Kerim’de “İnsan için ancak çalıştığı vardır”[4] başka bir ayette “Gerçek şu ki, iman edep salih ameller işleyenlere gelince, elbette biz iyi iş yapanların ecrini zayi etmeyiz”[5] buyrularak gerekli ölçülere uyan hiçbir müminin ecrinin ve çalışmasının zayi edilmeyeceği kesin bir şekilde ifade edilmiştir.

Her türlü çalışmasında insanın gözü daima ileride olmalı, Allah’ın çizdiği sınırlar içinde her gün bir evvelkinden daha ileriye gitmek için çalışmalıdır. Çalışmasının sonunda elde ettiklerini nasibi ve rızkı olarak görmeli, kazancını azımsamamalı, başkasının kazancına göz dikmemeli, daha çok kazanacağım diye kara olan işlere bulaşmamalı, kazanç uğruna diğer görevlerini ihmal etmemelidir.

Aziz Mü’minler!

Peygamberimiz (sav) kanaatkârlığı tok gözlülük ve gönül zenginliği olarak kabul etmiş, şükrün en yüksek derecesi olarak değerlendirmiş ve şöyle buyurmuştur: “Gerçek zenginlik mal çokluğu ile değil gönül tokluğu iledir.”[6] “Kanaatkâr ol ki insanların Allah’a en çok şükredeni olasın”[7] buyurmak suretiyle asıl zenginliği açıklamıştır.

Kanaatsiz kimse, içinde bulunduğu hiçbir durumdan memnun olmaz, şükretmeyi bilmez. Hep daha fazlasını ister ve bu nedenle hiçbir zaman mutlu olmaz. Kanaat yoksunu, hırslı, aç gözlü kimseleri Allah’ın resulü şöyle tanımlar: “İnsanoğlunun bir vadi dolu malı olsa bir ikincisini ister. İnsanın gözünü topraktan başka bir şey doyurmaz. Fakat Allah tövbe edenin tövbesini kabul eder.”[8]

Kıymetli Müslümanlar!

Yüce rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de “Yeryüzünde mevcut her canlının rızkı Allah’a aittir.”[9] Buyurmuştur. Kanaat sahipleri buna inanır. Onlar başkalarının servetinden ve saadetinden haset etmez kazançlarından aile efradının ihtiyaçlarını giderir ve infak ederler. Böylece mallarını temizler, insani duygularını geliştirirler.

Hutbemizi Efendimizin şu duasıyla bitirmek istiyorum: “Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doyma bilmeyen nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım”[10]

[1] DİA “Kanaat” md.

[2] Enam, 6/32

[3] Buhari ,Rikak 3

[4] Necm, 53/39

[5] Kehf, 18/30

[6] 9 Buhari”Rikak” ,15;Müslim, “Zekat”,120;Tirmizi “Zühd” 46 İbn Mace, Zühd ,

[7] Buhari, “Rikak”, 10; Müslim, “Rikak”, 16 Zekat, 116

[8] Müslim, zekat, 39

[9] Hud, 11/16

[10] Tirmizi “Daavat”, 69

Hazırlayan: Osman KARACA (Karapürçek Ahmediye Köyü Camii İmam –Hatibi)

Redaksiyon: İl Hutbe Komisyonu

29 Eyl 2014 - 08:27 - Hutbe


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Mihrap Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mihrap Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?