600 yıllık tarihi namazgahta teravih heyecanı

Osmanlı İmparatorluğunun ilk dönemlerinde orduların sefere giderken ve döndükten sonra topluca namaz kılmak için kullandığı 600 yıllık tarihi namazgahta teravih heyecanı yaşanıyor.

Osmanlı İmparatorluğunun ilk dönemlerinde orduların sefere giderken ve döndükten sonra topluca namaz kılmak için kullandığı 600 yıllık tarihi namazgahta teravih heyecanı yaşanıyor.Osmanlı Devleti’nin Bursa’yı fethinden sonra yapılan üstü açık camide kılınan teravih namazına vatandaşlar akın ediyor. Osmanlı zamanında ordunun sefere çıkarken ve seferden döndüğünde namaz kıldığı Namazgah mevkiindeki üstü açık cami, Ramazan boyunca açık havada namaz imkanı sunacak.Bursalı komutanlardan Gazi Umurbey tarafından ordu sefere çıkmadan önce toplu dua edilmesi maksadıyla açık araziye mermerden inşa edilen 600 yıllık namazgahın yeniden düzenlenmesiyle tarihin iade edildiğini belirten Başkan Altepe, tarih-kültür ve medeniyet başkenti Bursa'nın tüm güzelliklerinin ortaya çıkarılması için gerekli tüm faaliyetleri yoğun şekilde sürdürdüklerini ifade etti. Bursa'nın yaşayan kültür-tarih şehri olmasının en büyük hedefleri olduğunu kaydeden Altepe, "Tarihi namazgahı da yıllar sonra belirlediğimiz bu hedefler doğrultusunda orijinal haliyle tekrar düzenledik. Sadece namazgah alanıyla yetinmeyip çevresini de park olarak değerlendirerek halkın kullanımına sunduk" dedi.Yenilenen namazgahın asli vazifesini görmesinin yanında Bursalılar için yeni bir buluşma mekanı haline geldiğini de vurgulayan Altepe, "Bölgenin ismi Namazgah fakat burası namaz kılınmasının yanında herkes için buluşma mekanı oldu. Aileler ve akrabaların yanı sıra çevre semtlerden insanlar da yenilenen bu mekan içerisinde bir araya gelmeye başladı; bereket ve huzur ayı Ramazan'ı birlik-beraberlik içerisinde geçirir oldu" diye konuştu.Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’nın unutulan değerlerini ortaya çıkarmayı kendilerine şiar edindiklerini, çalışmaları da bu doğrultuda taviz vermeden sürdürdüklerini ifade eden Altepe, "Bildiğiniz gibi atalarımız yüzyıllar önce bu mekanda namazlarını eda ediyordu. Burayı temizledik ve namaz kılınır hale getirdik. Vatandaşlarımızla birlikte Ramazan ayının ilk teravih namazını bu tarihi mekanda kıldık. İlerleyen günlerde bölgeyi çok daha iyi seviyeye taşıyacağız" açıklamasında bulundu.Başkan Altepe ile Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının katıldığı teravih namazına ilgi büyüktü. Yoğun ilgiden dolayı namazgahın dışındaki parka taşan vatandaşlar, 600 yıl öncesinin geleneğini yeniden yaşamaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.

21 Temmuz 2012 - Diyanet


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mihrap Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mihrap Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Sitemizin yeni görünümünü beğendiniz mi?